Romští vysokoškoláci dostali stipendium od vzdělávacího fondu

Praha – Třicet osm romských vysokoškoláků dnes získalo stipendium od romského vzdělávacího fondu. Stipendium je 800 eur (asi 21 500 korun) na akademický rok, přičemž studenti soukromých VŠ si mohou žádat o další peníze na placení školného. Na českých vysokých školách studuje odhadem více než stovka Romů, za devět let fungování fondu bylo v Česku rozděleno 205 stipendií.

Podle koordinátorky projektu Ivy Hlaváčkové studují Romové nejčastěji pedagogiku, humanitní vědy, ale také ekonomii, medicínu a technické obory. Romské vzdělání se skloňuje spíš v souvislosti s praktickými školami, kde je romských dětí nadprůměrné množství. Podle Hlaváčkové ale fond cílí právě na vysokoškoláky, protože na podporu Romů na středních a základních školách už existují různé dotační programy z ministerstva školství. 

Stipendia Romského vzdělávacího fondu mohou studenti dostávat opakovaně po celou dobu studia, musí ale projít posouzením výběrové komise, která hodnotí jejich studijní průměr, ale i odhodlání ke studiu a další zkušenosti. „Zhruba v 89 % ti lidé dostudují a následně získají velmi dobré zaměstnání,“ tvrdí ředitelka občanského sdružení Romea Jarmila Balážová. To podle občanského sdružení dokládá, že jde o dobře investované peníze. 

Jednou z úspěšných žadatelek o stipendium je i Karolína Horváthová, která pátým rokem studuje na pedagogické fakultě v Ústí nad Labem - obor český jazyk a společenské vědy. Po dokončení studia by chtěla vyučovat češtinu na střední škole. 

O stipendia si ročně zažádá kolem 60 Romů studujících bakalářské a magisterské programy, letos jich bylo 73. Na VŠ jich ale podle Hlaváčkové studuje víc, odhadem víc než stovka. Přesná čísla ale nemá ani ministerstvo školství. Podle Bohumily Potočné z ministerstva se totiž údaje o tom, zda je studující Rom, nesmějí ze zákona sbírat. Romští vysokoškoláci také od státu nedostávají žádnou zvláštní podporu, mají nárok na stejná stipendia jako ostatní, například ubytovací nebo sociální.

Reportáž Richarda Samka (zdroj: ČT24)
Vydáno pod