Rektoři si stěžují - vláda prý dluží vysokým školám 1,5 miliardy

Uherské Hradiště - Vláda dluží podle rektorů českým vysokým školám na jejich vzdělávací činnost až 1,5 miliardy korun. V případě, že se jí deficit nepodaří včas vyrovnat, budou muset rektoři začít šetřit - například propouštěním zaměstnanců nebo snižováním výdajů na technický provoz. Jenže tím pádem by školy ještě více zaostávaly za vyspělými zeměmi. Na konferenci rektorů to uvedl rektor Českého vysokého učení technického v Praze Václav Havlíček.

Návrh výdajů ministerstva financí na české vysoké školství původně pro letošek počítal s deficitem 2,5 miliardy korun. To je při celkovém objemu prostředků na vzdělávací činnost více než desetiprocentní deficit, upozornil Havlíček. Po jednání s premiérem a ministrem školství se rektorům podařilo získat jednu miliardu.

Ministr školství Ondřej Liška tehdy rektorům slíbil, že během roku uvolní dalších 600 milionů korun. Peníze doplní z ušetřených prostředků plánovaných na spoluúčast výzkumných projektů Evropské unie. „Finální souhlas je však na ministerstvu financí, které dosud neodpovědělo, a v dnešních turbulencích se obávám, že ani neodpoví,“ komentoval Havlíček.

Česká konference rektorů, jejíž zasedání se dnes uskutečnilo v Uherském Hradišti, tak odmítá snižování výdajů státního rozpočtu v průběhu roku, které je v rozporu s deklarovanými stanovisky politických reprezentací.

Rektoři dnes také vyjádřili souhlas například s odkladem termínu předložení věcného záměru zákona o terciárním vzdělávání, který tak umožní důkladnější veřejnou diskusi. A vyzvali vysoké školy, aby zvážily možnosti pomoci italské univerzitě v Aquile postižené nedávným zemětřesením.

Vydáno pod