Recidivista, který odpálil v restauraci granát, podal dovolání

Brno - Nejvyšší soud (NS) přezkoumá případ Marcela Marka, jenž v pražské restauraci odpálil ruční granát a zranil několik lidí. Soudy mu za obecné ohrožení vyměřily trest 15 let ve vězení. Marek proti rozsudku podal dovolání, které dnes obdržel Nejvyšší soud. Rozsudek je pravomocný, na čemž nic nemění ani dovolání. Nejvyšší soud o podobných podnětech v trestních věcech obvykle rozhoduje několik týdnů až měsíců. Drtivou většinu jich odmítá.

Marek přišel předloni v červenci do restaurace U Českého lva v pražském Karlíně. Munici měl v kufříku. V podniku, v němž bylo v té době nejméně 20 hostů, si podle rozsudku sedl ke stolu a kufřík s obranným časovaným granátem položil ke stěně. Kolem 22:30 pak granát aktivoval vytažením pojistky. Následoval výbuch.

Střepiny z granátu kromě Marka zasáhly i další čtyři lidi. Všichni v okolí výbuchu byli podle rozsudku bezprostředně ohroženi na životě. Jen šťastnou náhodou střepiny nikomu nezpůsobily smrtelné zranění. Soudy se přiklonily k závěru, že Marek chtěl s pomocí granátu spáchat takzvanou rozšířenou sebevraždu. Při tom ohrozil i životy dalších lidí.

Marek je recidivista. Podle informací z médií byl už v 70. letech pod svým původním jménem Zdeněk Růžek odsouzen za pokus o emigraci k sedmi letům vězení. Během výkonu trestu však zavraždil svého spoluvězně. Dostal za to trest smrti a na vykonání rozsudku čekal v cele čtyři roky. Nakonec mu tehdejší prezident Gustáv Husák snížil trest na 25 let vězení. Za mřížemi strávil za převážně násilné trestné činy celkem 32 a půl roku.