Prezident podpořil u rypadla tradiční zdroje energie

Teplice - Prezident Václav Klaus podpořil tradiční energetické zdroje. Podle něj je nutné přemýšlet o spotřebě energie, nikoliv útočit na její výrobce. Prezident to řekl dnes v Duchcově na Teplicku, kde bylo do provozu uvedeno nové velkorypadlo v hnědouhelném dole Bílina. Prezident okomentoval i strach německých politiků z jaderné energie a srovnal jej s okurkovou chřipkou.

„Jsem už celé desetiletí strašně nervózní z toho, jak všichni útočí na výrobu energie, ale nikdo neútočí na její spotřebu. A to je strašně laciné gesto,“ řekl prezident Klaus. „Jako každému rozumnému člověku mi musí jít o to, aby naše země fungovala, aby naše ekonomika fungovala. K tomu, aby mohla fungovat, taky potřebuje nějakou energii. Takové ty módní vlny, že zakážeme všechno, zakážeme uhlí, zakážeme jadernou energetiku a postavíme si všude větrníky, já tomu moc nevěřím. A proto si myslím, že touto symbolickou cestou je potřeba dát signál, že i takovéto věci jsou potřeba. A ne aby se všichni tvářili, že potřeba nejsou,“ řekl Klaus.

„Horší než elektrárny je i okurková chřipka“

Prezident okomentoval i strach německých politiků z jaderné energie. „Já se usmívám, když vidím, že v Německu zavřou jaderné elektrárny z bezpečnostních důvodů, ale jestli jste si všimli, tak na nemoc z ozáření ani v japonské Fukušimě, ani v Německu zatím nikdo neumřel. Ale na okurkovou chřipku už jich umřelo 22,“ dodal Klaus.

Podíval se i do kabiny řidiče 150 metrů dlouhého a 53 metrů vysokého stoje KK 1300, který má v dole Bílina sloužit více než 30 let. „Já bych velmi fandil tomu, kdyby se to podařilo prodávat do světa. Kdybychom se vrátili k některým výrobkům a produktům, které jsme uměli,“ vyjádřil podporu výrobcům rypadla, které je podle něj velkým výtvorem českých hlav i českých rukou.

„Stroj jsme začali malovat před pěti roky. Je to po 22 letech první takový stroj, navíc ryze český stroj,“ řekl Jaroslav Veverka předseda představenstva společnosti Noen, která stroj projektovala. Rypadlo vysoké jako petřínská rozhledna a vážící 5 000 tun pro Severočeské doly vyrobila firma Prodeco společně s 30 jejími dodavateli. Výroba stroje stála přibližně 1,5 miliardy korun.