Policie obvinila útočníky na Topolánka

Břeclav - Břeclavská policie v pátek obvinila útočníky, kteří v srpnu v Hustopečích napadli předsedu ODS Mirka Topolánka a způsobili mu ránu na hlavě. Potvrdila to obhájkyně obviněných Klára Slámová. Za trestný čin výtržnictví jim hrozí až dva roky vězení. Slámová ale podává proti zahájení stíhání stížnost, chystá také trestní oznámení na šéfa předvolební kampaně Zdeňka Mokrého.

„Proti všem čtyřem bylo zahájeno trestní stíhání pro výtržnictví,“ řekla obhájkyně. Muži měli podle obvinění na vzdálenost v rozmezí přibližně pěti až deseti metrů vrhat po Mirku Topolánkovi syrová slepičí vejce a drobné kameny. „V případě drobných kamenů se jednalo o velmi drobné kamínky až štěrk, takže žádný kámen,“ řekla Slámová.

Pro trestní posouzení kauzy bude klíčové to, čím ve skutečnosti útočníci po Topolánkovi házeli. „Kámen je na rozdíl od vejce zbraň a může způsobit vážné poranění,“ řekla břeclavská státní zástupkyně Anežka Forstová. Připustila, že za napadení vejcem by patrně hrozil pohovor u příslušné přestupkové komise s následnou pokutou, útok kamenem může ale skončit stíháním.

Útočníky na Mirka Topolánka obvinila policie (zdroj: ČT24)

Obhájkyně obviněných hodlá zahájit protiútok

O kauze se v posledních dnech začalo znovu hovořit v souvislosti s informací médií, podle které ministr vnitra Martin Pecina údajně požádal Mirka Topolánka, aby stáhl trestní oznámení podané proti čtveřici mužů. Pecina později tvrzení popřel. Topolánka prý nekontaktoval, pouze mu neformálně sdělil svůj názor.

Obhájkyně Slámová chce do pondělí podat trestní oznámení proti Mokrému. Ten prý totiž na policii uvedl, že útočníci způsobili Topolánkovi tržnou ránu v délce asi dvou centimetrů. „To je nesmysl, Topolánek tak velkou ránu neutrpěl,“ řekla obhájkyně.

Vydáno pod