Policie loni zabavila méně drog, i tak zajistila půl tuny marihuany

Policie v Česku loni zabavila přes 569 kilogramů marihuany a přes 50 kilogramů pervitinu. U obou nejvýznamnějších drog jde o pokles proti rekordnímu roku 2013, na druhé straně ale roste odhalený objem jejich výroby.

I když policie meziročně zajistila méně marihuany a pervitinu, podle protidrogové centrály v Česku zejména pokračoval trend zvyšování objemu výroby pervitinu i trend zpeněžení produkce a distribuce drogy. Loni policie odhalila 272 varen, což bylo o 11 více než v roce 2013. Tato droga se podle kriminalistů jeví jako stále větší problém, protože o pervitin roste zájem v Německu, Rakousku a dalších zemích EU. Výrobní základna pervitinu se nachází právě v Česku.

Vzrostl ale také počet odhalených pěstíren marihuany o 25 na 301. „Většina vypěstované marihuany na našem území je určena pro domácí trh, nicméně dochází i k velkoobjemovému vývozu, a to zejména do sousedních států, ale i na Ukrajinu, do Maďarska, Velké Británie a do severských států,“ sdělila mluvčí protidrogové centrály Barbora Kudláčková.

Drogové podsvětí zabývající se výrobou, dovozem a vývozem loni ovládaly hlavně gangy z ciziny. Šlo o Vietnamce, kosovské Albánce, Nigerijce a Turky. Češi se zapojovali spíše do výroby a následné distribuce drog.

Marihuana s pervitinem se v Česku podílejí na 91 procentech drogové kriminality. U dalších drog bylo zajištěno pouze pět kilogramů kokainu, heroinu bylo téměř 157 kilogramů. Výroční zprávu k drogové situaci vydala Národní protidrogová centrála.

Vydáno pod