ODS: Odchod Peciny je nutný. Budeme jednat se stranami a Fischerem

Praha - Odchod současného ministra vnitra Martina Peciny z postu ministra vnitra pokládají občanští demokraté za nevyhnutelný. Při dnešním večerním jednání grémia ODS to novinářům řekl místopředseda strany a Pecinův předchůdce v ministerském křesle Ivan Langer. „Jde o nerespektování mandátu úřednické vlády,“ potvrdil postoj ODS Langer v pořadu Události, komentáře na ČT. O vládě a jejím mandátu chce ODS jednat s lídry ostatních politických stran a také s premiérem Janem Fischerem už v pondělí. Langer vyloučil, že by jeho strana vyvolala hlasování o nedůvěře vlády. Občanským demokratům se nelíbí Pecinovo středeční rozhodnutí změnit portfolio svému náměstku z ODS Zdeňkovi Zajíčkovi, ten dnes na protest rezignoval. „Náměstek se rozhodl, že bude rezignovat, a já se ptám, proč bych měl rezignovat já,“ brání se Pecina.

Fischer původně nebyl na předsedou ODS Mirkem Topolánkem svolanou schůzku pozván, hovořit spolu měli jen lídři stran. Pozvání už odmítl předseda ČSSD Jiří Paroubek, jehož strana za Pecinou stojí. Langer dnes zdůraznil, že věří v to, že Paroubek na jednání nakonec přijde. ČSSD označila dnešní reakci ODS na Zajíčkův odchod z vnitra za hysterickou a neadekvátní.

„Vláda musí prodělat změnu, vyplývá to z politické situace,“ prohlásil dnes Langer. Pokud by Pecina v kabinetu zůstal, bylo by prý obtížné hledat podporu pro vládu v poslaneckém klubu ODS. Část členů klubu měla proti Pecinovi velké výhrady už při minulém hlasování o důvěře úřednické vládě domluvené mezi ODS, ČSSD a Stranou zelených. „Nepřipravujeme hlasování o nedůvěře vládě,“ zdůraznil dnes nicméně Langer.

Martin Pecina a Ivan Langer v Událostech, komentářích (zdroj: ČT24)

Ve vládě by se zřejmě mohly odehrát větší personální změny, například ČSSD hovoří o výměně ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové. Zdá se, že ve vládě by se mohlo vyměnit celkem asi pět jejích současných členů.

Důvody pro Pecinův odchod jsou nekompetentnost, porušování zákonů, ohrožení důležitých projektů na ministerstvu vnitra, politizace resortu a nerespektování mandátu Fischerovy vlády, zopakoval večer Langer dnešní výhrady občanských demokratů k Pecinovi.

Pecina interpretaci, že by donutil Zajíčka k odchodu, odmítá. „Chci zdůraznit, že pan náměstek Zajíček odchází z vlastního rozhodnutí, já jsem jeho odchod neinicioval,“ uvedl.

Pecina oblast, kterou dosud spravoval Zajíček, rozdělil na dvě

V Českém rozhlase navíc uvedl, že Zajíček nezvládl řešit problematiku zdravotnických poplatků, které od počátku roku začaly kraje za část pacientů hradit. Administrativní problematika krajů patří pod vnitro. „Do mého příchodu na ministerstvo se v té věci nestalo vůbec nic. To byla přesně typická agenda, kterou měl řešit pan náměstek Zajíček, a neřešil ji,“ řekl ministr k problematice zdravotnických poplatků, kterou Zajíčkovi odňal. Popřel také, že by Zajíčkovi vzal kompetence týkající se e-governmentu, tedy elektronizace státní správy.

Informoval také o tom, že oblast, kterou dosud spravoval Zajíček, rozdělil na dvě. Novým náměstkem pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví se stane Richard Nouza, Zajíčkovi měla zůstat pouze informatika. Zajíček na tiskové konferenci s Topolánkem vyzval Pecinu, aby Nouzovi předal do kompetence i oblast informatiky s ohledem na lepší fungování resortu.

Spor mezi ODS a Pecinou není prvním

Současný spor není prvním střetem mezi ODS a Pecinou. Už dříve bývalý minstr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer tvrdil, že Pecina nekompetentně zasáhl do rozpočtu i struktury ministerstva a udělal to bez vědomí premiéra. Občanští demokraté také kritizovali jmenování Jiřího Komorouse Pecinovým náměstkem, podle nich to byla politická objednávka Lidového domu.

Zdeněk Zajíček
Zdroj: ČT24