NERV: Nový fond zamezí ovlivňování lékařů farmaceutickými firmami

Praha - Zástupci farmaceutických firem by v budoucnu neměli mít šanci ovlivňovat lékaře, aby předepisovali jejich přípravky. Přímé placení výhod a cest doktorům by už nemělo být možné. Národní ekonomická rada vlády (NERV) navrhuje zřízení fondu, do něhož by farmaceutické firmy přispívaly a z něhož by se takové aktivity a vzdělávání doktorů platily. O rozdělení peněz by rozhodovala komise. V přestávce dnešního jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) s radou NERV o reformách ve zdravotnictví to novinářům řekl její člen Miroslav Zámečník.

Reforma má zefektivnit využití 280 miliard, které zdravotnictví za rok spotřebuje. Resort žádné peníze ze státního rozpočtu navíc nedostane. Pokud mají zdravotníci dostat přidáno, musejí se rezervy najít uvnitř systému. Heger chce české zdravotnictví přiblížit standardům EU, zamezit plýtvání penězi a nasměrovat je do kvality péče i lepšího ohodnocení zdravotníků. Klíčové body při reformě spočívají ve vytvoření úhradových standardů, definování správného postupu při poskytování péče, kontrole vstupu nových technologií a úpravě pravomocí a povinností zdravotních pojišťoven.

Heger na brífinku rovněž prohlásil, že pokud by plánované zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) mělo nepříznivě dopadnout na financování zdravotnictví, hodlá požádat ministra financí o kompenzace. Podle Hegera by do nemocnic mělo posléze zpět plynout to, co by musely na zvednuté DPH vydat. „Děláme teď první odhady, které se pohybují někde mezi pěti a deseti procenty nárůstu nákladů v nemocnicích. Až to přesněji zmapujeme, vyrazíme na ministerstvo financí a budeme požadovat nějakou kompenzaci, protože už teď je systém veřejného zdravotního pojištění poměrně v napětí,“ uvedl Heger.

Leoš Heger, ministr zdravotnictví:

„Každý zdravotní systém naráží na hranice financování. I nejvyspělejší ekonomiky si musejí dát určité limity, co se ze systému zdravotního pojištění platí a co už je pokládáno za úroveň, nad kterou se musí spolupodílet pacient.“


NERV ustavila zvláštní pracovní skupinu, která se věnuje reformě zdravotnictví. Její činnost koordinuje Zámečník. Dnešní schůzka s vedením ministerstva měla na programu mimo jiné potlačení korupce ve zdravotnictví. „Je třeba oddělit tu sféru tak, aby nevznikala zbytečná podezření, že existuje komerční zájem a snaha vyhovět tomu, kdo se na financování podílí,“ uvedl Zámečník. Dodal, že cílem není snížit objem peněz, které do systému putují.

Zprůhlednění toku financí by mohl přinést právě navrhovaný fond, do něhož by měly firmy přispívat. Peníze by rozdělovala komise. Fondy by mohly mít podle Hegera fakultní nemocnice, podle Zámečníka by mohl existovat jeden centrální pro celou republiku.

V minulosti média informovala několikrát o případech, kdy lékaři dostávali peníze od farmaceutických firem za to, že pracovali na „studii“ o účincích jejich přípravku, který pak přednostně předepisovali. Zprávy se týkaly také toho, že někteří doktoři za to získali třeba pobyt u moře, který se oficiálně označoval za kongres.

Ministr zdravotnictví má v plánu přímé financování cest lékařů zakázat. Chce podle svých slov „omezit interakci“ mezi doktory a firmami. „Firmy mají peníze a snaží se ovlivňovat lékaře k předepisování léků,“ řekl Heger. Podle něj se taková „kongresová turistika“ v Čechách značně rozmohla.

NERV vidí možné úspory také v efektivnějším nakupování léků. Zdravotní pojišťovny by měly vytvářet takzvané pozitivní lékové seznamy, tedy seznam doporučených léků, u kterých se podařilo s firmami dohodnout nejnižší cenu. Podle centrálního seznamu by vybíraly léky nemocnice i ambulance, což teď není. Seznamy mají jen jednotlivé nemocnice. Vedle toho by zařízení mohla dál vypisovat elektronické aukce na další léky a státní nemocnice by kupovaly léky hromadně.

Heger doplnil, že zkontroluje, jak nemocnice plní pravidla protikorupční strategie, například zda vyvěšují zakázky na internet. Ředitelům, kteří by se dopustili nějaké „nedisciplíny“, za to hrozí i odvolání.