Zlín - Je vysoce nepravděpodobné, že vrbětické sklady vybuchly samy od sebe. „Pokud je vše ve stavu, jak má být, tak samovolný výbuch nehrozí,“ řekl Jiří Lačňák, který vede tým policejních pyrotechniků pracujících v areálu muničních skladů ve Vrběticích. Policie události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia. Podobně i ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš se domnívá, že výbuch nebyl náhodný.
Munice ve skladech těžko vybuchne sama, míní pyrotechnici
„Každý kus munice má svůj obalový materiál, dřevěné bedny, které mají výztuže, fixační body a tak dále,“ vysvětlil pyrotechnik. Samovolný výbuch by podle něj hrozil v případě, že by s municí někdo zacházel nevhodným způsobem, pokud by z nějakého důvodu selhaly obalové materiály nebo pokud by na munici nastaly nějaké změny. „To ale není obvyklé vzhledem k tomu, že vojenská munice je vyráběna na dlouhé období a měla by být relativně bezpečná na manipulaci,“ dodal Lačňák.
O tom, že výbuch muničního skladu způsobila nešťastná náhoda, pochybuje i vicepremiér Babiš. „Večer před prvním výbuchem údajně navštívil sklad majitel firmy. Druhý den tam přišli dva zaměstnanci a chudáci tam zůstali. Všichni experti se domnívají, že druhý sklad nevybuchl náhodou,“ řekl Babiš v nedělních Otázkách Václava Moravce. Firma, které sklady patří, je podle ministra kontroverzní a nikdy neměla získat povolení ke skladování munice.
První sklad s asi pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října. Zahynuli při něm dva zaměstnanci ostravské společnosti Imex Group, která si sklad pronajímala. Pyrotechnici ukončili čištění areálu po tomto výbuchu posledního listopadu a mělo se začít s odvozem zbylé munice. Ve středu 3. prosince však vybuchl další sklad stejné firmy s téměř 13 tunami výbušnin.
V pátek 5. 12. byl na střeše jednoho ze skladů objeven asi 43 kilogramů vážící tříštivo-trhavý granát ráže 152 milimetrů s osmi kilogramy trhaviny. Nález si vyžádal evakuaci okolních obcí i areálu bývalých Vlárských strojíren. Ochrana obyvatel byla zajištěna, pyrotechnici ale stáli před výzvou v podobě odstranění granátu, jenž se na střechu dostal po výbuchu skladu číslo 12. Granát si v betonové střeše prorazil otvor a mezi další munici nepropadl jen díky drátěné výztuži stropu.
Žádný z pyrotechniků nezaváhal, popsal vytažení granátu šéf týmu
Odstraňování dělostřeleckého granátu ze střechy budovy číslo 11 bylo riskantní operací, která mohla pro pyrotechniky skončit tragicky. Přesto žádný z nich ani na vteřinu nezaváhal a všichni chtěli být do týmu zařazeni, řekl šéf pyrotechnického týmu Lačňák.
Odstraňování ze střechy bylo velmi nestandardním, složitým a velmi rizikovým zákrokem mimo jiné proto, že se při něm pyrotechnici nemohli nijak chránit. Ochranný oblek by je proti tomuto typu trhaviny nechránil, navíc by je omezoval v pohybu. Podle Lačňáka by při explozi a následném požáru sklad číslo 11 vybuchl. Střepiny a rozhozená munice by skončily v oblastech, kde se nenacházeli lidé. Pyrotechnici nevěděli, zda je granát ve střeše zaražený a ani to, jestli v něm požár nezpůsobil nějaké chemické procesy. „Největší riziko hrozilo při prvotní manipulaci, když se granát uchopí a začne se s ním pohybovat. Nevíme, zda došlo k odjištění pojistných součástí,“ popsal Lačňák.
Na střeše pracovali tři pyrotechnici, při vyzvednutí granátu a jeho spouštění dolů jen dva. „Spouštění ze střechy bylo velmi náročné. Granát váží přibližně 43 kilogramů. Není úplně jednoduché s takovým závažím manipulovat, obzvlášť v předklonu nebo když ho potřebujete spustit ze střechy,“ doplnil vedoucí týmu, jenž se asi dvě hodiny trvajícího zásahu sám účastnil. Pyrotechnici i po spuštění ze střechy museli s granátem opatrně manipulovat, než ho uložili v areálu na místě vzdáleném od ostatních budov. Podle Lačňáka bude granát později jako neschopný převozu v areálu zlikvidován.
Pyrotechnici nyní čekají, až uplyne devět dnů bez výbuchu, poté se budou moci pustit do přípravy areálu na odvoz munice. Výbuch se z areálu neozval čtvrtou noc za sebou. Pokud se nestane něco neočekávaného, rozhodne odborné pyrotechnické konzilium o dalším postupu v pondělí 15. prosince. Podle policie by odvoz munice z areálu, kde je jí asi 7 000 tun, mohl začít nejdříve koncem prosince.