Ministr vnitra nahlas přemýšlel o internetu a je mezi Velkými bratry 2015

„Kdybych teď řekl, že bych chtěl, aby každý uživatel internetu byl identifikován, tak se na mne vrhnou všichni. Ale podle mne nastala doba k debatě, jak se tímto směrem posunout,“ prohlásil ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD letos v lednu po útoku na soukromý e-mail premiéra Bohuslava Sobotky. Nezisková organizace Iuridicum Remedium mu za to udělila anticenu Velký bratr 2015 za výrok roku.

Největšími slídily za minulý rok je rovněž ministerstvem vnitra řízená Policie České republiky, dále firma Mattel a ministerstvo financí. Porota Iuridicum Remedium jim anticeny Velký bratr připsala v 11. ročníku Big Brother Awards. Ceny mají upozorňovat na nepřijatelné zásahy do soukromí občanů ze strany soukromých firem i veřejné správy.

Soutěž se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 v Británii. V Česku se koná od roku 2005.

Policie za sledování vozidel

Cenu pro dlouhodobého slídila získala policie za provoz automatické kontroly vozidel. Podle IuRe ji policie má na zhruba dvou stech padesáti místech a funguje tak, že za pomocí kamer plošně zaznamenává průjezdy všech vozidel. V databázích jsou pak uchovávány údaje o automaticky rozpoznané poznávací značce vozidla, místu a datu průjezdu, ale i fotografie vozidla s řidičem.

„Plošné uchovávání těchto dat se přitom neváže na žádný přestupek nebo jiné nezákonné jednání řidiče,“ uvádí IuRe. „Sporné je už samotné oprávnění policie vytvářet podobné databáze a uchovávat v nich údaje bez vazby na nějaký jasně daný účel, který podle našeho názoru v zákoně obsažen není. Pochyby vyvolávají i nastavená pravidla pro uchovávání záznamů,“ uvedl výkonný ředitel IuRe, advokát Jan Vobořil.

Mattel za hlasy dětí

Hračkářská firma Mattel se stala firemním slídilem za svoji panenku Hello Barbie, prostřednictvím které získává a po internetovém přenosu centrálně analyzuje hlasové projevy svých dětských uživatelů. Cílem má být vedení konverzace mezi panenkou a dítětem.

Ministerstvo financí obhájilo cenu pro úředního slídila. Naposledy ji získalo za návrh zákona o prokazování původu majetku, tentokrát porota „ocenila“ novely zákonů o činnosti zdravotních pojišťoven, podle kterých by pojišťovny měly ministerstvu financí předávat údaje ze svých informačních systémů.

Pozitivní cenu za ochranu soukromí si vysloužil rakouský právník a aktivista Max Schrems, který podle IuRe svým bojem proti Facebooku významně přispěl k pádu dohody o předávání osobních údajů mezi Evropskou unií a USA.