Ministerstvo zveřejní místa očkování proti mexické chřipce

Praha - Ministerstvo zdravotnictví by ke dnešku mělo dát ve známost seznamy míst, kde se bude očkovat proti mexické chřipce. Vakcinace začne v Česku na počátku listopadu, podle ministerské koncepce nejdříve u rizikových pacientů a zdravotníků, poté u lidí důležitých pro chod státu. V první vlně má dostat očkování 160 tisíc zdravotníků. Někteří z nich ale mají strach, protože vakcíny údajně nejsou dostatečně odzkoušené. Za případné komplikace pak prý nenese odpovědnost výrobce, ale stát. Ministerstvo zdravotnictví komentuje obavy tak, že nikoho k očkování nenutí. Navíc se začne očkovat až ve chvíli, kdy bude vakcína registrovaná a schválená Evropskou lékovou agenturou.

Očkovací strategie ministerstva zdravotnictví, která se mj. zaměřuje na pacienty s jiným chronickým onemocněním, nemá podle slov za cíl zabránit šíření choroby, ale má především snížit riziko závažných komplikací v těchto případech. „Chřipka postihuje především dýchací ústrojí, proto nejrizikovější skupinou jsou pacienti s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí,“ uvedla dříve náměstkyně Markéta Hellerová. Dodala, že v této cílové skupině se jedná o zhruba 130 tisíc lidí.

Do další skupiny patří podle Hellerové lidé s nějakým druhem kardiovaskulárních onemocnění, vedle nich určily k očkování odborné společnosti také skupinu žen s rizikovým těhotenstvím ve druhém a třetím trimestru. Všechny tři skupiny pacientů by měly v konečném odhadu čítat zhruba 250 tisíc občanů. Dalších 250 tisíc pak vydají zdravotníci a další státní zaměstnanci třeba z řad policistů a vojáků.