Klatovský soud vyměřil za napadení policistky dvouměsíční podmínku

Klatovy – Za napadení policistky při loňské blokádě Šumavy vyměřil Okresní soud v Klatovech ekologické aktivistce Slávce Málkové dvouměsíční podmíněný trest s roční zkušební lhůtou. Málková prý podle rozsudku úmyslně kopla policistku do hlavy ve chvíli, kdy ji spolu s dalšímikolegy chtěla zajistit kvůli tomu, že se opakovaně vracela do prostoru vymezeného pro těžbu kůrovcem napadených stromů. Dnešní verdikt není pravomocný.

Klatovský soud už jednou v případě rozhodl. Tehdy uznal Málkovou vinnou, nevyměřil jí ale žádný trest, neboť podle názoru soudkyně Málková nejednala s úmyslem policistku schválně zranit. Už samotné soudní jednání považoval tehdy soud za dostatečný trest. Málková se ale odvolala a stěžovala si i na podjatost soudkyně, v čemž jí dal za pravdu i Krajský soud v Plzni. Případ se proto vrátil do Klatov a musel ho od začátku projednat jiný soudce.

Podle dnešního rozsudku napadla Málková policistku úmyslně. „Ten kop, který zranil policistku Hájkovou, byl úmyslný, byl veden cíleně s tím, prostě ji někde zasáhnout,“ řekl ČT soudce Jan Kasal. Výše trestu je ale na spodní hranici a také zkušební doba je minimální, neboť uložený trest má především výchovný charakter, dodal. Málkové hrozilo za násilí proti úřední osobě až čtyřleté vězení.

Ekologičtí aktivisté obsadili les
Zdroj: ČT24

Málková podle obžaloby loni 1. srpna u Modravy v lese u Ptačího potoka úmyslně kopla do hlavy zasahující policistku a způsobila jí hematom v obličeji. Bylo to ve chvíli, kdy jí policisté s pomocí hmatů a chvatů odváděli k autu, které ji mělo převézt na služebnu k podání vysvětlení. Málková ležela na zemi, dva policisté ji drželi pod pažemi a policistka se k ní
skláněla, aby jí zvedla nohy.

Aktivistka ale důrazně popřela, že policistku úmyslně cíleně kopla. Připustila nicméně, že v okamžiku, kdy ji policisté odváděli z prostoru, otáčeli ji a chtěli jí nasadit pouta, mohla policistku neúmyslně náhodně nohou trefit. Není si toho ale prý vědoma. „Je fakt, že mě to strašně mrzelo, nemám v nátuře, abych někomu, komukoliv, ubližovala,“ uvedla u soudu
Málková. Hned v den, kdy se incident stal, se policistce omluvila.  

Její advokát v závěrečné řeči uvedl, že podle jeho názoru dva zasahující policisté o skutku křivě vypovídali a poškozená policistka vše zveličila. Soud se ale při rozhodování o vině opíral právě o výpovědi policistů. "Nezjistil jsem nic, co by bylo v rozporu s tím, co policisté
uváděli," řekl Kasal. Podle něj nelze předpokládat, že si policisté vymýšlejí, aby usvědčili pachatele. Podle Kasala navíc jeho rozhodování pomohly fotografie pořízené v okamžiku incidentu další aktivistkou. I když přímo okamžik kopnutí nezachycují.  

Obhajoba také argumentovala tím, že zásah policistů proti aktivistům byl nezákonný. Podle pravomocného rozhodnutí plzeňského krajského soudu policie nepostupovala při rozpuštění shromáždění zákonně. Kasal ale uvedl, že ve chvíli zásahu ani policisté, ani Málková ještě nemohli o tomto rozsudku vědět. Policisté podle něj plnili své úkoly a zajistili Málkovou při jiném správním deliktu, když opakovaně neuposlechla jejich výzev.

Podobný scénář s ekologickými aktivisty lze ale očekávat i v letošním roce. Správa parku se chystá opět kácet a aktivisté už teď chystají hlídky.

Reportáž Davida Havleny (zdroj: ČT24)
Vydáno pod