Fischerův kabinet v pondělí posoudí změnu náhubkového zákona

Praha - Vláda na svém pondělním zasedání projedná poslanecký návrh, který upravuje takzvaný náhubkový zákon. Norma, která platí od začátku dubna, zakazuje zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů i citovat z policejních odposlechů. Poslanci Kateřina Jacques, František Bublan, František Laudát a další nyní v novele trestního řádu navrhují, aby bylo možné některé informace zveřejnit, pokud to bude ve veřejném zájmu. Poté, co kabinet novelu posoudí, rozhodnou o ní sněmovna a Senát.

„Před zveřejněním chráněných informací by měl ten, kdo tak hodlá učinit, posoudit v každém konkrétním případě, zda je zveřejnění natolik ve veřejném zájmu, aby převážilo právo na ochranu soukromí,“ píšou autoři v důvodové zprávě k novele. Eventuální následný spor má rozhodnout soud. O veřejný zájem by mělo podle skupiny poslanců jít třeba v případě politiků. Kdyby byl například spáchán atentát na premiéra, který bude hospitalizován, média by měla mít možnost o události informovat a nebýt za to popotahována, uvedli poslanci. 

Sněmovna spornou normu, pro kterou se vžil název náhubkový zákon, schválila bez ohledu na kritiku médií a odborníků. Zákon si vysloužil výtky i ze zahraničí. Bývá vnímán jako zásah do svobody projevu. Původním záměrem bylo ochránit zejména dětské oběti trestných činů. Zákon měl zabránit tomu, aby se v novinách a v televizi objevovaly obličeje a citovala jména dětí, které unesl jeden z rodičů nebo které týrali jejich blízcí.   

Někteří senátoři se postavili proti náhubkovému zákonu

Při projednávání ve sněmovně se ale k vládnímu návrhu připojily části, které působnost normy posunuly. Proti náhubkovému zákonu se postavili také někteří senátoři. Před několika dny podali návrh Ústavnímu soudu, aby zrušil některé sporné části normy. Návrh podepsalo čtyřiatřicet senátorů, tedy dvojnásobný počet, než je k podání stížnosti Ústavnímu soudu třeba. Senátoři navrhují v zákoně ponechat pouze zákaz zveřejnění osobních údajů obětí zločinů. Nadále má platit zejména v případě dětí a mladistvých. U dospělých se zákaz vztahuje například na oběti kuplířství nebo násilných trestných činů.   

Premiér Jan Fischer nedávno uvedl, že je ochoten o náhubkovém zákonu debatovat. Šéfredaktoři několika českých médií ho počátkem května požádali o to, aby zvážil nápravu této normy. Na náhubkový zákon se hodlá zaměřit také staronový ministr pro menšiny a lidská práva Michael Kocáb.