Festivalu Prague Pride se zúčastní na 7000 lidí

Praha – Vůbec poprvé se v Praze v sobotu uskuteční „průvod hrdosti“ homosexuálů. Pořadatelé očekávají na sedm tisíc účastníků. Pochodem vyvrcholí pětidenní festival Prague Pride, přehlídka nabídne osmasedmdesát akcí. Potvrdil to šéf pořadatelského sdružení Prague Pride Czeslaw Walek. Vlnu protestů proti pochodu minulý týden zdvihlo vyjádření prezidentova vicekancléře Petra Hájka. Postupně se ozvaly další konzervativní kruhy.

Podle Walka jsou takové názory okrajové, mají je jen „jednotky osob“. „Česká společnost tradičně tolerantní je, jen si občas nevolí tolerantní zástupce,“ uvedl na tiskové konferenci známý režisér Radim Špaček. Pořadatelé akci označují za nepolitický kulturní festival bez jakékoli ideologické agendy.

Z bezpečnostních důvodů organizátoři festivalu zrušili středeční „večírek naháčů“, při kterém by podle policie hrozilo největší riziko konfliktu. Pražská policie současně kvůli festivalu od středy posílí počty svých příslušníků v ulicích metropole. Na sobotní „pochod hrdosti“ ale sbor žádná zvláštní opatření nechystá. 

Podle Hájka jsou homosexuálové devianti

Hájek průvod, který je součástí pětidenního festivalu s koncerty, promítáním či procházkami starou Prahou, označil za nátlakovou akci a politickou demonstraci pokřiveného hodnotového světa. O homosexuálech psal jako o „deviantních spoluobčanech“ a kritizoval pražského primátora Bohuslava Svobodu za jeho záštitu nad pochodem. Za Hájka se postavil prezident Václav Klaus. Karneval podle něj není projevem homosexuality, ale homosexualismu. Slovo deviace považuje za „hodnotově neutrální“. Pořadatelé festivalu ale upozornili, že toto slovo společnost vnímá negativně, což může vyvolat nebezpečné reakce. Politici by podle nich neměli takto podněcovat.

Podporu pořadatelům v dopise naopak vyjádřilo třináct velvyslanectví, mezi nimi britské, americké či německé. Jejich list označil prezident za bezprecedentní krok a zasahování do vnitropolitické diskuse, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zase za kontraproduktivní a přebytečný. Pochod podpořili někteří čeští politici.

Průvod Prague Pride se bude řadit od pravého poledne na náměstí Republiky, odkud vyrazí ke Střeleckému ostrovu. Jako protiváhu k této akci pořádají svůj „pochod za rodinu“ ve stejnou dobu od Obecního domu Mladí křesťanští demokraté s lidovci a Hnutím pro život, které ostře bojuje proti potratům. Zúčastní se i konzervativní iniciativa D.O.S.T.

V Praze budou kvůli pochodu různá dopravní omezení

Kvůli pražskému „pochodu hrdosti“ homosexuálů nepojedou v sobotu odpoledne tramvaje mezi zastávkami Lazarská, Národní třída a Újezd. Provoz bude přerušen zhruba od 13:30 do 15:00, opatření se dotkne frekventovaných linek 9, 18 a 22. Linka 9 bude mezi Andělem a Lazarskou odkloněna přes zastávky Zborovská, Palackého náměstí a Karlovo náměstí. Tramvaje číslo 18 budou mimořádně jezdit z Karlova náměstí přes Vodičkovu ulici a Václavské náměstí a dále přes zastávky Masarykovo nádraží, Dlouhá třída, Čechův most a Malostranská. Odkloněna bude i nejvytíženější pražská tramvajová linka 22. Pro linky 18 a 22 bude dočasně zřízena na nábřeží Edvarda Beneše obousměrná zastávka Malostranská.