Důkaz přestupku? Použít lze i video soukromníka

Brno - Videozáznam, který natočí soukromník, lze podle Nejvyššího správního soudu (NSS) použít jako důkaz v přestupkovém řízení, záleží však i na okolnostech vzniku nahrávky. NSS rozhodoval o případu řidiče z Plzně, který dostal v přestupkovém řízení pokutu 2 tisíce korun za špatné couvání, při němž narazil do auta za sebou. Kolizi zaznamenal kamerový systém sportovní haly. Muž měl za to, že použití záznamu jako důkazu je v rozporu s jeho právem na ochranu osobnosti. Soud mu nedal za pravdu, zveřejnila dnes v tiskové zprávě mluvčí Sylva Dostálová.

Právo na ochranu soukromí garantuje Listina základních práv a svobod. Podle soudců je však třeba zvážit konflikt tohoto práva se zájmem společnosti na ochranu před deliktním jednáním, jeho odhalením a potrestáním.

Důležitá je i konfrontace práva člověka, kterého kamera natočila, s právy toho, kdo záznam pořídil. „Například pro potřeby případně uplatňovaného nároku na náhradu škody způsobené protiprávním jednáním,“ uvedl soudce Radovan Havelec. V takovém případě podle něj lze záznam použít. Podle NSS by správní úřady a soudy měly používat jistý test proporcionality.

Vždy záleží na okolnostech

Měly by zhodnotit, jak vážný byl důvod, proč záznam vznikl, zda není možné jako důkaz použít jiný méně obtěžující prostředek a za jakých okolností nahrávka vznikla. Rozlišit je podle nich třeba například ulici, kde se na existenci kamerového systému upozorňuje, od místa, kde někdo natáčí skrytě a kde přitom lze čekat určitou intimitu. Rozdílem také je, jestli některé místo snímá kamera nepřetržitě, nebo jestli si ho natáčí například turista.

Soudci podle Dostálové upozornili, že jejich rozhodnutí není vyčerpávajícím návodem k řešení všech podobných situací. Záleží prý na konkrétním dění.