Dobeš zvažuje zrušení tendru na právní služby za 99 milionů

Praha – Ministr školství Josef Dobeš (VV) zvažuje zrušení tendru na právní služby za 99 milionů korun. Podle něj se potřeby úřadu změnily. Zakázka na kontrolu a administraci evropských projektů sklidila kvůli vysoké ceně vlnu kritiky. Podle Dobeše prý ale není cena přemrštěná, za hodinu právních služeb prý v soutěži získali cenu 590 až 2 500 korun. Kvůli chybám hrozí ministerstvu pozastavení čerpání v programu EU s rozpočtem 53 miliard korun.

Ministr přišel s dnešním prohlášením poté, co se v médiích objevily informace, že za hodinu chce najaté firmě platit přes 10 000 korun. Dobeš to odmítl, 99 milionů prý byla částka určená na zaplacení 33 000 hodin právních služeb, tedy nejvýše 3 000 korun za hodinu. V původních požadavcích k zakázce se přitom hovořilo o 10 800 hodinách.

Zakázka prý ale bude možná stejně zrušena, protože se změnily potřeby úřadu. Namísto jedné obří zakázky by se prý nyní ministerstvu hodilo spíš více malých. Úřad má přitom samostatné právní oddělení.

Ministerstvu kvůli chybám v čerpání hrozí pozastavení dotací z EU. Dobeš slíbil nápravu do tří měsíců. Už dříve řekl, že kdyby ministerstvo peníze z fondů EU nevyčerpalo, rezignuje.