Den Tibetu - vlajky na úřadech a 400 lidí u čínské ambasády

Praha - Před čínskou ambasádou v pražských Dejvicích dnes vpodvečer protestovalo zhruba 400 lidí proti porušování lidských práv v Tibetu. Happening pořádala česká pobočka mezinárodní organizace Amnesty International (AI). Hlavní částí byla pieta, při které dobrovolníci stáli s papírovými siluetami znázorňujícími lidi, kteří se dosud na protest proti čínské nadvládě upálili. Na řadě radnic a veřejných budov dnes také visela tibetská vlajka.

Příznivci Tibetu se před budovou čínského zastupitelství v ČR setkali v pět hodin odpoledne. Postavili kovovou konstrukci používanou ke stavbě stánků, kterou ověsili desítkami malých tibetských vlajek. Do reproduktorů pouštěli tibetskou hudbu. Před ambasádou byla kovová zábrana a na akci dohlíželo zhruba třicet policistů. 

„Jsme tady proto, abychom vyslali jasný vzkaz, že čínská vláda nesmí trestat upálení a lidi, kteří se o to pokoušejí, nebo jejich rodiny a blízké, ale musí řešit příčiny, aby nebylo nutné nadále takové oběti pokládat,“ řekla Gabriela Bártová z AI. „Uplynulý rok se stala spousta věcí, které dokazují, že je nadále nutné bojovat, aby základní práva byla dodržována. Tisíce lidi byly zatýkány pouze za to, že vyjadřují nesouhlas s porušováním lidských práv. Čínská vláda se snažila systematicky vygumovat tibetskou kulturu,“ dodala.

Organizátoři akce po několika projevech rozdali 107 dobrovolníkům siluety se jmény lidí, kteří se podle humanitárních organizací a médií dosud upálili na protest proti čínské politice. Následovala zhruba minutová pieta, při které se dobrovolníci seřadili do zástupu a zvedli siluety nad hlavu směrem k ambasádě.

Projevy hostů místy narušovala trojice mužů, kteří drželi v ruce vlajku Číny a cedule s nápisem „Socialismus je budoucnost nejen Tibetu.“ Jeden z nich několikrát vulgárně vykřikoval. Proti jejich přítomnosti na happeningu se hlasitě ozývala řada přítomných. Jedna z účastnic vytrhla mužům postupně všechny cedule z rukou, zbytek setkání stáli již jen s vlajkou. Policie zasahovat nemusela, vše se odehrálo na úrovni slovních přestřelek.

10. března 1959 vypukly v hlavním městě Tibetu Lhase masové lidové protesty proti komunistické nadvládě. Tibet byl již devátým rokem obsazen čínskou armádou, ta také povstání krvavě potlačila. Zemřelo zhruba 80 tisíc lidí, další desetitisíce nuceně odešly do exilu.

Během akce nazvané Tibet mě pálí, si účastníci připomínají lidi, kteří se na protest proti čínskému útlaku upálili. Modlitby za oběti, které se na podporu svobodného Tibetu upálili, vede v tento den v Indii i tibetská exilová vláda. Během happeningu pořadatelé připevňovali před ambasádu charakteristické barevné praporky. Součástí je i večerní koncert, jehož výtěžek poputuje do školy v Ladaku.

Podle Edity Kleckerové, ředitelky sdružení Lungta, které oslovilo zhruba tisícovku měst a obcí, podporuje akci vyvěšením tibetské vlajky 466 obcí měst a krajů. „K mezinárodní kampani vlajka pro Tibet se letos připojí také 59 českých škol,“ dodala ředitelka sdružení Lungta.

Vydáno pod