Chládek: Zájem o učiliště by zvedla státní a firemní stipendia

Praha - Upadající zájem o učňovské školství by mohla povzbudit státní a firemní stipendia a také větší propagace řemesel mezi mladými. Senátor a expert ČSSD na školství Marcel Chládek proto v horní komoře parlamentu založil pracovní skupinu, v níž zasednou i drobní podnikatelé a zástupci Rakouské hospodářské komory. Ti si totiž stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků. Navržené změny chtějí poté představit ministerstvu školství.

„Je nutné zavést i státní stipendia a je nutné zavést i firemní stipendia,“ míní Chládek. Finanční příspěvky vzorným studentům už nabízí některé kraje. Podle Chládka by ale finančními pobídkami mohl stát podporovat obory, které mají budoucnost, ale kam se děti nehrnou. Jako příklad uvedl zedníky, nástrojaře nebo kuchaře.

V minulém školním roce ubylo učilištím šest procent žáků, propad bude nejspíš pokračovat i v dalších letech. Kvůli slabým populačním ročníkům se totiž i děti s horšími známkami dostanou na maturitní obory. Leckterá učiliště ještě teď v půlce prázdnin hlásí desítky volných míst a nabírat chtějí zájemce až do konce srpna.

Rakušané by mohli nabízet českým žákům stáže

Přitom podle Martiny Honsové z Rakouské hospodářské komory zastupující 4 500 firem si podnikatelé neustále stěžují, že v Česku nemohou sehnat kvalifikované zaměstnance. Komora chce proto v rámci pracovní skupiny jednat o tom, že by rakouské společnosti mohly nabízet českým žákům stáže, firmy by se mohly zapojit i do přeshraniční výměny pracovníků.

Ačkoliv je o šikovné řemeslníky zájem, podle Chládka usilují žáci vždy raději o maturitní obor, protože jim připadá atraktivnější a bez vyhlídek na těžkou manuální práci. Právě propagace řemesel by prý ale mladým lidem mohla ukázat, že i manuální práce vyžaduje vysokou odbornost a lze si při ní vydělat slušné peníze. Pomohlo by prý také zavedení mistrovské zkoušky, která by byla srovnatelná s maturitou.

Na reformě učilišť a oborové nabídky podle požadavků trhu práce už pracuje ministerstvo školství v rámci projektu financovaného z EU. Kampaně na podporu učňovského vzdělání a hlavně technických oborů byly spuštěny také třeba v Praze, Libereckém kraji, na stipendia vydávají nemalé částky i na Vysočině a v Olomouckém nebo Pardubickém kraji.

Brífink Marcela Chládka k učnovskému školství (zdroj: ČT24)