Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před nebezpečím požárů, které se s výjimkou západočeského pohraničí a Moravskoslezského kraje týká celé republiky. Změnu má přinést teprve páteční ochlazení a očekávané srážky – a protože se návrat k třicetistupňovým teplotám neočekává, zažívá Česko pravděpodobně poslední tropické dny roku.
Česko zažívá poslední tropické dny roku, hrozí požáry
Za slunečným a nezvykle teplým počasím posledních dní stojí téměř nehybná tlaková výše nad českým územím, kolem které do země proudí teplý vzduch od jihu. „Teploty jsou v těchto dnech srovnatelné se Středomořím a jsou téměř o deset stupňů vyšší, než je obvyklé pro tuto roční dobu,“ doplňuje meteorolog ČT Jan Šrámek.
Noc na úterý téměř dosáhla charakteru noci tropické (tzn. bez teploty pod dvacet stupňů) a odpolední teploty se několikátý den pohybují kolem třiceti stupňů, zatímco 13. září v roce 2012 například v Olomouci nenaměřili ani dvanáct stupňů a v roce 1996 v tentýž den napadl v Krušných horách první sníh zimní sezony.
Aktuální úterní měření tak oznámilo překonání teplotních rekordů pro 13. září; pokořeny byly na většině stanic měřících aspoň třicet let, vůbec nejvyšší teplotu naměřili v Doksanech na Litoměřicku a Řeži u Prahy, kde se rtuť shodně vyšplhala na 32,3 °C.
Varování před požáry
Podobné počasí by mělo přetrvávat i v následujících dvou dnech. „Ve středu odpoledne čekejme teploty opět v blízkosti tropické třicítky, i když oproti úterku budou zřejmě o stupínek nižší. Během dne se sice přechodně objeví pár mraků, ale přeháňky nehrozí,“ uvedl meteorolog ČT Michal Žák.
Létem vyprahlá krajina ale už nemá dostatek vláhy na to, aby mohla vzdorovat případnému ohni; požáry mohou podle meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu vznikat zejména v polohách do 600 metrů nad mořem.
Od úterního dopoledne platí výstraha s nízkým stupněm nebezpečí v Praze a krajích Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém, Královéhradeckém a Jihomoravském. V hlavním městě pak od středy platí vysoké nebezpečí vzniku požárů a k výstraze s nízkým stupněm nebezpečí přibude také Vysočina a kraje Liberecký, Ústecký, Zlínský a Olomoucký.
Lidé by v lesích a jinde v přírodě neměli rozdělávat oheň, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem nebo používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Je také třeba řídit se místními vyhláškami a zákazy, které mohou být v případech sucha a nebezpečí vzniku požárů vydány.
Počasí bez deště se projevuje také nárůstem sucha v půdě; to ohrožuje hlavně jih a jihozápad Moravy, východní a střední Čechy a střední a dolní Poohří. Vyprahlá půda dělá starosti i zemědělcům. Na Vysočině komplikuje sklizeň brambor, protože sklízené hlízy jsou suché, bez obalu hlíny, a hrozí jim tak infekce. Na Hané zase kvůli proschlé půdě neklíčí pšenice.
V sobotu o deset stupňů méně
Změna by měla přijít v pátek, meteorologové uvádějí, že „v závěru pracovního týdne postoupí do střední Evropy od západu studená fronta“. Už v pátek by měla na západ Čech přinést přeháňky a bouřky, které se v sobotu rozšíří na celé území. Většinou spadne od deseti do dvaceti litrů vody na metr čtvereční, ale na některých místech to může být i přes čtyřicet.
Oproti začátku pracovního týdne se čeká i desetistupňový teplotní propad, rtutě teploměrů by o víkendu měly vystoupat na 17 až 21 stupňů a v místech, kde bude pršet trvaleji, dokonce zůstanou jen v blízkosti patnácti stupňů.
„Po neděli se pak dostaneme na hodnoty kolem dvacítky, což ale budou normální hodnoty pro tuto roční dobu,“ doplňuje meteorolog Žák s tím, že tropické teploty těchto dnů jsou v letošním roce pravděpodobně poslední. „Letní teploty, tedy s maximy přes 25, ale nejspíš ještě dorazí. Ostatně v roce 1929 naměřili přes třicet stupňů i začátkem října.“