Zámek v Dlouhé Loučce je na spadnutí, šance na záchranu mizivá

Dlouhá Loučka – Barokní zámek v Dlouhé Loučce na Uničovsku se rozpadá a zřejmě se ho už nepodaří zachránit. Jeho majitelé, kterých bylo během posledních patnácti let nejméně sedm, do jeho oprav totiž vůbec neinvestovali, a tak více než 300 let stará památka nezadržitelně chátrá. Teď navíc ohrožuje i návštěvníky přilehlého parku. Podobně je na tom mnoho památek nejen na Olomoucku, ale i v Moravskoslezském kraji.

Pěšinkou přímo pod rozpadající se západní stěnou zámku v Dlouhé Loučce denně procházejí desítky lidí, kteří si tudy krátí cestu do nedalekého domu s pečovatelskou službou. V posudku statika stojí, že hrozí akutní nebezpečí zřícení celé stěny a že je potřeba vybudovat nové oplocení celého areálu zámku.

„Nebezpečí je podle statika vysoké. Zeď musí zabezpečit vlastník na své náklady. Pro nás je nejdůležitější, aby nebylo ohroženo zdraví kolemjdoucích. Musí být posunut plot, aby nebyl nikdo ohrožen nějakým padajícím kusem,“ uvádí tiskový mluvčí Městského úřadu Uničiv Marek Juráň. „Našim zájmem je, aby byl plot posunut. Tato tristní situace trvá už dvacet let a nevěřím tomu, že vlastník tuto stavbu brzy odstraní , protože nekomunikuje a nespolupracuje,“ dodává starosta Dlouhé Loučky Ladislav Koláček.

3 minuty
Reportáž Lenky Kratochvílové
Zdroj: ČT24

Majitel zámku se nezdržuje ani na své zlínské adrese,  kterou uvádí při dopisování s úřady. Nyní ale požádal Ministerstvo kultury, aby zámek vyškrtl ze seznamu nemovitých kulturních památek. „Tento týden bude zasedat regionální komise pro posuzování návrhu, která se usnese a vyvodí závěr. Stanovisko pošleme na Ministerstvo kultury,“ informuje památkář Národního památkového ústavu v Olomouci Dalibor Buršík.

Zámek v Dlouhé Loučce vévodí seznamu nejohroženějších památek Olomouckého kraje. Jeho devastace začala v roce 1986, kdy byl v zámku sklad obuvi a kdy také kompletně vyhořel. Plameny ušetřily jen zámeckou kapli. Kdysi chlouba Dlouhé Loučky má dnes zřícené stropy, rozkradenou dlažbu i vzácnou výzdobu.

„Myslím, že zámek nezachrání nikdo. Je to hrůza, člověk je bezmocný, protože sám nic nezmůže, ani obec. Zámek byl dokonce nabídnut ke koupi, ale městské zastupitelstvo rozhodlo, že náš rozpočet by to neutáhlo,“ uvádí starosta Dlouhé Loučky Ladislav Koláček (NEZ). „To, co můžeme maximálně udělat, je upozornit výkonný orgán památkové péče na stav, který je neutěšený. Nemůžeme pokutovat,“ tvrdí ředitel Národního památkového ústavu František Chupík.

A také proto chátrají i další památky – bývalý empírový lihovar v Rudě, měšťanský pivovar v Olomouci, městská jatka v Ostravě, barokní zámek v Hnojníku či v Chotěbuzi – všechny tyto objekty a mnoho dalších už památkáři museli zapsat na seznam ohrožených památek v havarijním stavu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...