Kuchařky válcují knižní trh

Brno - Kuchařky jsou druhým nejprodávanějším druhem knih, alespoň to tvrdí nakladatelé. Po severských detektivkách jde o nejkupovanější tituly. Lidé si oblíbili i kuchařské kurzy a semináře, z šéfkuchařů jsou zase obdivované osobnosti.

„Kuchařky si kupují hlavně mladší lidé mezi 20 a 30 lety, potom také starší lidé, kteří je věnují jako dárek vnoučatům,“ popsala hlavní zájemce prodejkyně knih Jitka Zemanová. Ročně u nás vyjde asi 17 tisíc knižních titulů, třetinu z nich tvoří kuchařky a cestopisy. „V létě se prodávají kuchařky, které se věnují grilování, v zimě pak kuchařky, které se zaměřují na pečení vánočního cukroví,“ uvedla Zemanová.

Přestože internet dnes nabízí tisíce receptů, zájem o kuchařské knihy neklesá. Nejvyšší popularity dosáhl ale v 90. let, kdy tehdejší kuchařská hvězda Jitka Kořínková prodala přes 700 tisíc výtisků.

Nejprodávanější kuchařky

Zdeněk Polreich - Prostřeno bez servítků (65 000 kusů)

Roman Vaňek - Poklady české kuchyně (48 000 kusů)

Dita Pecháčková -  Deník Dity P. (20 000 kusů)

Kuchařka může být i nástrojem přeshraniční spolupráce, vyšla už například česko-bavorská kuchařka, která oba regiony spojuje díky podobným receptům. Například Lesy ČR vydaly v rámci propagace speciální zvěřinovou kuchařku.

Největší české knihkupectví prodalo za poslední rok přes 700 tisíc kuchařek. „Směřuje to k tradiční české kuchyni. Existuje i řada časopisů,“ prozradila specialistka na tuzemské kuchařky Eva Kaiserová. Že se dá na prodeji receptů vydělávat, dokazuje i britský kuchař Jamie Oliver, který kuchařkami vydělal v přepočtu tři miliardy korun.

Historickým receptům našich babiček se věnuje i nová výstava v Památníku písemnictví na Moravě, kterou je možné vidět až do 29. dubna v Rajhradě u Brna. Expozice Kuchařky ale upozorňuje, že chutě našich předků se od těch současných trochu lišily. „Byli zvyklí na kyselejší a jinak kořeněné jídlo. Stejný recept jako dnes bychom v historických kuchařkách asi nenašli,“ upozornila kurátorka výstavy Martina Kloudová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...