Jihomoravští zastupitelé chtějí navrhnout zákon redukující počty chráněných bobrů

Brno 29. dubna - Jihomoravský kraj možná navrhne změnu zákona, která by umožnila redukovat populaci chráněného bobra evropského. Zvíře se prý zejména na Břeclavsku přemnožilo a páchá tam rozsáhlé škody. Roční škody jen za posledních pět let stouply ze šesti set tisíc na pět milionů korun. Byť je hradí stát, bobr podle některých zastupitelů ohrožuje v lokalitě porosty a chráněné stromy.

„Zábrany a ochrana, které se teď používají, jsou teď neúčinné,“ prohlásil na dnešním zasedání krajský zastupitel Václav Horák (KDU-ČSL).
Úředníci na odboru životního prostředí podle Horáka už připravují návrhy, jak by bylo možné proti bobrovi legálně zakročit. Je zákonem přísně chráněn, a jeho odstřel tak není možný.

Podle radního Jaroslava Pospíšila (ODS) však mají přednost jiné cesty než zákonodárná iniciativa. „Primární je redukce stavu bobra,“ uvedl. Kraje v minulosti nebyly se svými iniciativami ve sněmovně příliš úspěšné, návrhy obvykle neprošly.

Rozhovor s Václem Horákem (KDU-ČSL), zastupitelem JMK (zdroj: ČT24)

Bobři byli kdysi na jihu Moravy vyhubeni. Před 30 lety se ale podařilo ochranářům v Rakousku vrátit tento živočišný druh do přírody. Bobři se pak rozšířili na Moravu. Návrat zvířete do lužních lesů u Břeclavi tehdy bouřlivě oslavovali ekologové. Od té doby se situace změnila.

Z bobrů jsou zoufalí správci polesí Soutok u Lanžhota na Břeclavsku, kde tato zvířata ničí vzrostlé stromy. Rybáři si stěžují na to, že jim působí škody v rybnících, a správa parku zámku v Lednici neví, jak tamní dřeviny ochránit před bobřími zuby. Bobří populace dnes čítá stovky kusů, podle Horáka je čipem označeno kolem 640 bobrů. „Může jich ale být i násobné množství,“ uvedl.

Bývalý hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) dnes na zasedání řekl, že bobři dělají vrásky i Rakušanům, kteří zvířata před lety do přírody vysadili. Bobři prý za hranicemi tak narušili hráze, že v roce 2006 při velké vodě
bylo ohrožených několik obcí i hospodářské majetky. „Je to dolnorakouská katastrofa,“ řekl Juránek.