Čtyřicet osob kolem podniku OP Prostějov stane před soudem

Olomouc - Čtyři desítky lidí půjdou před soud kvůli údajně nevýhodným službám, prodejům obleků či neoprávněnému vyplacení odměn ve zkrachovalém Oděvním podniku Prostějov (OP). Odpůrčí žaloby dnes předal insolvenčnímu správci OP jeho právní zástupce Petr Dítě. Správce je má podat v pondělí k brněnskému krajskému soudu. Cílem žalob, které reagují na výsledky forenzního auditu, je získat zpět peníze pro věřitele. Někdejší největší tuzemská oděvní firma je již rok v insolvenci.

„Vypracoval jsem kolem 40 žalob, dnes jsem veškeré žaloby předal správci. Z mé strany je doporučení, aby ke krajskému soudu byly podány všechny,“ řekl dnes Dítě. Podotkl přitom, že tím jeho práce nekončí - další žaloby na náhradu škody budou teprve následovat. Konkrétní jména, na která jsou žaloby podány, zatím sdělit nechtěl. „Žaloby jsou podány na dřívější vedení podniku, drtivá většina žalob je podána na jiné subjekty, které měly k podniku nějaký vztah,“ doplnil právník. Takzvané odpůrčí žaloby, které napadají neúčinnost právních úkonů dřívějšího vedení, se týkají například služeb, které OP zaplatil, ale které neodpovídaly ceně.

Šlo například o služby právní, ekonomické, reklamní či marketingové. „Zkracovalo to výraznou měrou věřitele. Například si zaplatili služby firmy, která je buď vůbec neposkytla, nebo v neodpovídající míře. Žaloby jsou podány také na dřívější vedení podniku kvůli odměnám nebo prémiím, které byly špatně vyplaceny nebo v neoprávněné výši. Ve všech případech jde přitom o částky od tisíce korun až po miliony,“ uvedl Dítě.

Žaloby se rozhodl přichystat insolvenční správce Jaroslav Svoboda ve spolupráci s brněnským krajským zastupitelstvím kvůli výsledkům forenzního auditu, který loni zpracoval A&CE Audit. Jeho závěry jsou zatím neveřejné. Podle soudce brněnského krajského soudu Jana Kozáka, který má kauzu na starosti, je to kvůli obsaženým citlivým údajům. Využívat by je totiž měli nejen právníci při přípravě žalob, ale i policie při svém vyšetřování.

Projednání žalob by měli sledovat především věřitelé zkrachovalého podniku. V případě úspěchu by se totiž mohl do OP vrátit majetek, který byl dříve z firmy vyveden. „Zájem soudu, právního zástupce i můj je ten, abychom nesnižovali uspokojení věřitelů, ale naopak navýšili majetek úpadce a aby, lidově řečeno, přitekly peníze zpět do společnosti,“ doplnil Dítě. Dodal však, že tehdejší vedení podniku těmito nevýhodnými úkony neodčerpalo tolik peněz, že by se to projevilo na insolvenci. „Takový dopad to nemělo. Roli spíš hrála krize nebo například vliv Číny,“ řekl.

Oděvní podnik byl od května loňského roku v konkurzu. Rozhodnutí o přeměně reorganizace na konkurz ale v prosinci zatím nepravomocně zrušil soud. Kvůli tomu se zastavil prodej majetku, z něhož budou hrazeny nároky věřitelů. Další odklad zřejmě znamená, že hodnota majetku OP bude dále klesat. Ještě loni v lednu měl podnik podle odhadu znalecké firmy cenu asi 1,17 miliardy korun, nyní to může být o stovky milionů méně. OP už loni koncem srpna ukončil sériovou výrobu.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24