Berlín - V posledních třech poválečných letech narůstalo napětí mezi někdejšími sovětskými spojenci a Němci. Rozpory mezi někdejšími válečnými spojenci, západními mocnostmi a Sovětským svazem, vyvrcholily v roce 1948 první berlínskou krizí. První dubnový den roku 1948 ohlásili Sověti svůj úmysl kontrolovat vojenské vlaky směřující do rozděleného města ze Západu. Američané i Britové to ale rázně odmítli a pro zásobování svých jednotek raději použili dopravní letouny.
Britové a Američané začali zásobovat Západní Berlín samostatně
Blokáda Západního Berlína a jeho zásobování dopravními letouny trvalo 318 dní. Každá nehoda se přitom v kontextu začínající studené války mohla stát záminkou nového konfliktu.
Kontrolu zásobovacích vlaků nařízenou Stalinem Američané i Britové rázně odmítli a pro zásobování svých jednotek raději použili dopravní letouny. Během dalších měsíců Sověti čas od času přerušili spojení Západního Berlína se západními sektory Německa.
Podle Jaroslava Láníka z Vojenského historického ústavu v Praze situaci chápali jako pokus o další územní expanzi Sovětského svazu směrem na západ. Po únorovém puči v Československu totiž celou střední a východní Evropu ovládaly komunistické strany s vazbami na Kreml. Úplné odříznutí Berlína od zásobování začalo 24. června 1948 a bylo reakcí na zavedení nové měny v západních zónách.
Stalinův záměr vystrnadit Brity a Američany z Berlína ale nevyšel. Západní Berlín hladověl jen dva dny. Poté první letouny shodily nejdůležitější zásoby a tento letecký most se nezastavil téměř celý následující rok. Během tohoto období přeletělo do Západního Berlína přibližně 2,3 milionu tun nákladu. Jednalo se především o potraviny, uhlí a palivo. Pozemní blokáda skončila 11. května 1949. Letouny ale pro jistotu zásobovaly město ještě 3 měsíce.
Západní Berlín se v poválečných letech stal západní enklávou obklopenou územím Sověty ovládaného východního Německa. Vítězné mocnosti se na rozdělení poražené země i jejího hlavního města dohodly na konferenci v Postupimi. Rostoucí rozepře mezi Spojenými státy a Sovětským svazem ale vedly k odlišnému vývoji na oddělených územích, a následně až ke vzniku dvou německých států. Pozemní blokáda skončila 11. května 1949. Rozdělení Berlína definitivně potvrdilo postavení berlínské zdi v roce 1961.