Nanuk a Kometa - to jsou nová jména brněnských medvíďat

Brno - Dnešní křest přidělil doposud anonymním brněnským medvíďatům jejich nová jména. Sto sedm tisíc lidí hlasujících na internetu pro ně vybrala jména Nanuk a Kometa. Do poslední chvíle se však Nanuk mohl jmenovat Rondo. Dvojici ledních medvědů křtil brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) a ředitel brněnského městského divadla Stanislav Moša.

Jarní počasí přilákalo do brněnské zoo, která letos oslaví šedesát let své existence, davy návštěvníků. Ti se přišli podívat na křest dvojice ledních medvědů, kteří se narodili medvědici Coře v listopadu loňského roku. Před dvěma dny oslavili pět měsíců, nejedná se tedy už o žádné malé drobečky. Z bezpečnostních důvodů proto oba kmotři symbolicky křtili jen plyšové hračky.

Kometa i Nanuk si za odměnu pochutnali na speciálním medvědím dortu. „Nebyl to obyčejný dort, byl připraven z dobrot, které běžně jedí, ale mají je nejraději: ryby, zelenina, ovoce, to vše zalité v rosolu,“ popsala zvířecí lahůdku mluvčí brněnské zoologické zahrady Monika Brindzáková. Pro návštěvníky byl pro změnu připraven doprovodný program, který nabídl pěvecké hvězdy brněnského městského divadla, jako například Alenu Antalovou nebo Hanu Holišovou.

Nanuk s Kometou jsou již druhými mláďaty ledních medvědů, která se v brněnské zoo podařilo v poslední době odchovat. „Vím o jedné zoologické zahradě, kde chovají medvědy už od roku 1937, měli tam přes šedesát porodů a odchovali jen pět medvíďat,“ demonstroval náročnost odchovu ředitel brněnské zoo Martin Hovorka. Medvědí předchůdci Nanuka s Kometou, Bill a Tom, dokázali do zoo nalákat statisíce návštěvníků. Potom se jejich cesty rozdělily: jeden z nich putoval do Prahy a druhý do Gelsenkirchenu. Do které zahrady nakonec zamíří Kometa s Nanukem není zatím jasné.