Hodonín si bere úvěr. Chce vystavět denní lázně za desítky milionů

Hodonín - Poslední službou, která chybí hodonínským lázním, jsou denní lázně. V době krachujícího lázeňství napříč republikou proto začínají s odvážným projektem - výstavbou Bliss Day Spa za 121 milionů korun. Kvůli denním lázním si město chce vzít i úvěr.

Lázeňské procedury všeho druhu: jodové sprchy, kryokomora, fototerapie nebo solné lázně, to vše má nabídnout nový komplex Bliss Day Spa v Hodoníně. Do jihomoravského města má přilákat ty zákazníky, kteří nemají čas nebo peníze na léčebný pobyt. Do lázní se tak vypraví jen na jeden den. „Pavilon je výhradně pro léčebné a relaxační procedury a nebude nabízet ubytovací kapacity,“ ujistila starostka Hodonína Milana Grauová (nez.).

Město doufá, že ve veřejné soutěži získá na stavbu ještě lepší cenu a místo 121 zaplatí například 116 milionů korun. Část nákladů chce přitom financovat z Regionálního operačního programu, jehož dotaci ve výší 39 milionů korun obdrželo v červnu. Dalších 40 milionů chce do stavby investovat město. Hodonín si proto vezme úvěr ve výši 36 milionů korun. „Návratnost pro město je možné zajistit do patnácti let. Úvěr by pak měl desetiletou splatnost,“ odhadl vývoj vedoucí hodonínského Odboru ekonomiky a financí Marián Maňák.

Nový moderní komplex má oživit tamní turistický ruch a vytvoří i nová pracovní místa v regionu. Protože klienti denních lázní nebudou mít v areálu ubytování, mohou z nového projektu těžit i majitelé okolních penzionů. „Finanční zatížení pro město je sice velké, ale zároveň je adekvátní tomu, co od toho očekáváme,“ naznačila Grauová.

Podle původního plánu se mělo se stavbou začít už letos na podzim. Protože ale stále není vybrán dodavatel, první dělníci se do hodonínského parčíku dostanou nejdříve na začátku příštího roku. První zájemce o léčebné procedury by denní lázně mohly přivítat nejdříve v roce 2015.

Jaké lázně v kraji působí?

Kromě hodonínských lázní v Jihomoravském kraji působí také lázně v nedaleké Lednici. Čtvrté největší tuzemské lázně - Luhačovice - leží ve Zlínském kraji. Léčí tam onkologické pacienty. Proslavily se také architektonicky, a to především díky návrhům Dušana Jurkoviče. Nedaleko Uherského Hradiště působí rovněž lázně v Ostrožské Nové Vsi.


Zatímco například lázně Dolní Lipová musely propustit všechny zaměstnance, protože krachují, hodonínští se chtějí přiblížit konkurenčním wellness podnikům v kraji. Nedávno otevřené aquacentrum Pasohlávky nebo zahraniční Laa an der Thaya lákají turisty na jednodenní koupání. Právě rakouskou a slovenskou klientelu chtějí Hodonínští oslovit.

Lázeňství napříč republikou se potýká s finančními problémy. Trápí je totiž úbytek klientů zdravotních pojišťoven. Ty už lázeňské pobyty příliš neproplácejí. „Pravidelně jezdím do Lázní Hodonín už několik let. Dosud mi to hradila pojišťovna, ale po změně legislativy jsem si to letos musel zaplatit sám. Jsou to ale investice do zdraví,“ přesvědčeně dodal klient Jan Kolmačka.

Video O novém projektu hovoří ředitel Lázní Hodonín Milan Sýkora
video

O novém projektu hovoří ředitel Lázní Hodonín Milan Sýkora

Hodonínské lázně, které jsou stále ještě ziskové, se proto chtějí přeorientovat na samoplátce. Zatímco v průměru přišly tuzemské lázně až o čtyřicet procent, Hodonínští zaznamenali úbytek jen patnáctiprocentní. Hodonín převzal tamní areál na začátku 90. let, dnes jej vede příspěvková organizace města. V nově vzniklém Bliss Day Spa chtějí kombinovat relaxační a léčebné procedury.

„V minulosti jsme byli zaměření na nemoci pohybového aparátu i nemoci oběhového a nervového ústrojí. Nově máme možnost léčit gynekologické a kožní indikace. Na ty se více zaměříme,“ slíbil ředitel lázní Milan Sýkora. Denní lázně budou mít tři nadzemní podlaží, v suterénu bude zázemí pro zaměstnance.

Video Téma lázeňství v UvR
video

Téma lázeňství v UvR