Archeologové našli v solném dole 2200 let starou dětskou botu

Výjimečný objev učinili archeologové, kteří zkoumají prastarý důl sloužící k těžbě soli nedaleko rakouského Salcburku. V jeho hlubinách se jim podařilo najít 2200 let starou dětskou botičku. Podle studie je v téměř dokonalém stavu.

Podle prohlášení Německého hornického muzea (DBM) v Bochumi se bota odpovídající evropské dětské velikosti 30 našla v dole na kamennou sůl, kterou tu lidé těžili už v době železné v letech 800 před naším letopočtem až do prvního století před naším letopočtem.

„Stav nalezené boty je vynikající,“ uvedl v prohlášení Thomas Stöllner, vedoucí výzkumného oddělení muzea, který výzkum v rakouském Dürrnbergu vede. „Organické materiály se obecně časem rozkládají. Nálezy jako tato dětská bota (…) nabízejí mimořádně vzácný pohled na život horníků doby železné.“

Archeologové dodali, že bota vyrobená z kůže má zachovalý zbytek šněrování ze lnu nebo plátna, což napovídá, jak se upevňovala na nohu. Podle způsobu, jakým je bota vyrobena, pochází asi ze druhého století před naším letopočtem.

Přestože se našla jen jedna bota, její nález naznačuje, že před více než dvěma tisíciletími se v podzemí dolů pohybovaly děti. Muzeum provádí archeologické práce v dole od roku 2001. V blízkosti boty archeologové našli fragment dřevěné lopaty a zbytky kožešiny se šněrováním, která mohla patřit ke kožešinové kukle.