Paleontologové objevili v Myanmaru drobnou lebku podobnou ptačí, která mohla patřit vůbec nejmenšímu známému druhu dinosaura. Dostal jméno Oculudentavis khaungraae.
Vědci objevili vůbec nejmenšího dinosaura. Byl velký jako dnešní kolibřík
Lebku pozoruhodného tvora vědci našli náhodou, zalitou v myanmarském jantaru. Detaily museli studovat pomocí přístrojů s vysokým rozlišením a pokoušeli se zjistit, jakému tvoru lebka patřila.
Na první pohled sice připomínala spíše dnešního ptáka, výzkum ale ukázal, že má řadu znaků pozoruhodně podobných moderním ještěrům a především se na ní povedlo najít několik náznaků toho, že byla vybavena zuby.
Výjimečný objev v jantaru
Podle paleontologů se jedná o zcela unikátního tvora, který se zřejmě pohyboval na úzké linii mezi ptáky a dinosaury. Současně jde prokazatelně o dospělého jednice. Co do velikosti odpovídal dnešnímu kolibříkovi kalyptě nejmenší (jednomu z nejmenších žijících ptáků), měřil přibližně pět centimetrů a vážil asi kolem dvou gramů.
„Že se obratlovci dochovají v jantaru, to je samo o sobě výjimečné. A poskytuje nám to okno do světa dinosaurů těch nejmenších rozměrů,“ popsal jedinečnost objevu jeho autor Lars Schmitz.