Studie: Umělá inteligence je v diagnóze rakoviny prsu úspěšnější než lidé

Umělá inteligence je už v diagnostikování rakoviny prsu přesnější než lidští lékaři, ukázala podle serveru BBC studie zveřejněná v časopise Nature. Vědci ze služby Google Health a Královské univerzity v Londýně (Imperial College London) vytvořili počítačový program pro čtení rentgenových snímků. Algoritmus byl ve vyhodnocování mamografických snímků lepší než šest jednotlivých lékařů a stejně dobrý jako dva spolupracující radiologové.

Ze studie vyplynulo, že umělá inteligence dokáže odhalit rakovinu prsu s podobnou mírou přesnosti jako lidé, ale s menším počtem falešných pozitivních výsledků. Současný běžný postup jsou dva radiologové, kteří vyhodnocují snímky z mamografu, a v nejednoznačném případě si k vyšetření přizvou třetího kolegu.

Vědci program naučili zjišťovat rakovinu prsu na základě 25 856 mamogramů z Británie a 3097 snímků z USA. Zásadním zjištěním bylo, že program měl až o 5,7 procenta menší chybovost při nesprávném potvrzení rakoviny a až o 9,4 procenta při chybném vyloučení nádoru. Závěry výzkumu podle vědců představují velký pokrok při odhalování rakoviny prsu v raném stadiu.

Ředitel ústavu pro výzkum rakoviny (CRUK) Ara Darzi nad výsledky podle BBC vyjádřil uspokojení. „Daleko předčily mé očekávání. Bude to mít výrazný vliv na zlepšení kvality vyšetření a radiologové se konečně budou moci věnovat ještě důležitějším věcem.“

Každé tři roky zve britské zdravotnictví k vyšetření ženy ve věku mezi 50 a 70 lety. Starší zájemkyně o screening musí požádat. Školení nového radiologa zabere desítku let.