Termiti jsou fascinující tvorové. Ukázal to dokumentární filmu, jenž vyhrál soutěžní část akce Life Sciences Film Festival. Festival, který pořádá Česká zemědělská univerzita v Praze, představil nejlepší dokumentární snímky ze světa přírodních věd.
Termiti vybuchují pro obecné blaho, ukazuje oceněný český film
Celkem se na něm bude promítat 36 dokumentárních filmů a už ve čtvrtek odborná porota vyhlásila vítěze soutěžní části. Stal se jím Jan Hošek s filmem Svět podle termitů. Podívejte se na ukázku:
Termiti jsou evolučně prastarou skupinou, jejich přímými příbuznými jsou švábi – nepleťte si termity s mravenci, protože ti mají zase blíže ke včelám. „Pokud jste si mysleli, že jsou mravenci kdovíjací frajeři, proti termitům jsou celkem břídilové. Složitá termití společenství totiž na světě existují o miliony let déle a jejich evoluční strategie je o to propracovanější,“ uvádí anotace filmu.
- Koná se 16.–20. 10. 2017
Jde o mezinárodní festival dokumentárních filmů ze světa tzv. živých věd
Letos probíhá již jeho 7. ročník
Pořádá ho Česká zemědělská univerzita
Letos představí 36 filmů, z toho 6 bude oceněno
Projekce všech filmů bude v pátek 20. 10.
Proti obrněným tělům mravenců mají termiti jednu nevýhodu: jejich tělíčka jsou měkká a proti predátorům většinou nemají šanci. Proto se jejich život odehrává v skrytu v systému nadzemních nebo podzemních chodbiček. Jejich potravou je rostlinná hmota ve všech fázích dekompozice – termití společenstvo nemá problém zlikvidovat celý padlý strom či dřevěný dům – a nestrávené látky se v termitích výkalech vrací do půdy, odkud jednoduché látky vstřebávají další stromy a rostliny. A protože je termitů tolik, fungují v tropických pralesech jako enormně efektivní recyklační jednotka, bez které by se celý systém neobešel.
Ovšem termiti nejsou zajímaví jen tím, jak rychle dovedou máchnout kusadly. V dokumentu jsou k vidění i jedinci, kteří se při napadení obětují pro společenství, a jednoduše vybouchnou. Dozvíte se, jak funguje kastovní systém uvnitř termitiště, jak se počítá hustota výskytu termitů na daném území a zjistíte, že prvními zemědělci na planetě byli… Hádejte.