Laser XFEL

V Německu spustili nejdelší laser světa. 3,4 kilometru dlouhý stroj nahlédne do nanosvěta

V Hamburku byl zahájen provoz obřího rentgenového laseru. Stál v přepočtu 31 miliard korun.

 

Největší rentgenový laser na volných elektronech na světě byl na začátku září otevřen v Hamburku a je nyní k dispozici vědcům. Slavnostního zprovoznění zařízení nazývaného European XFEL se zúčastnili provozovatelé „superkamery pro nanokosmos“ a zástupci 11 zemí, které se na projektu podílejí, informovala agentura DPA. Česká republika mezi nimi není.

Zařízení za 1,2 miliardy eur (přes 31 miliard Kč), z nichž zdaleka největší část do projektu vložilo Německo, má umožnit pořizování podrobných trojdimenzionálních snímků molekul, buněk a virů. Výzkumníci předpokládají také filmování chemických reakcí. Za tím účelem budou v podzemním tunelu dlouhém 3,4 kilometru vytvářeny ultrakrátké rentgenové záblesky, které zachytí průběh chemických reakcí po tisícinách biliontiny vteřiny.

„European XFEL je světově jedinečné zařízení špičkového výzkumu slibující průkopnické poznatky o nanosvětě,“ řekla německá ministryně školství a výzkumu Johanna Wanková.

První experimenty mají na zařízení v polovině září provádět vědci z Ruska, Británie a Německa. Zabývat se budou mimo jiné strukturou proteinů.