Vědci objevili neznámý druh dvoutunové ryby. Skrýval se 125 let

Měsíčníci jsou nejtěžší kostnaté ryby, které v současnosti na Zemi žijí. Mohou vážit i dvě tuny a měří až 2,5 metru. Přestože jde o tak nápadné zvíře, vědcům se podařilo teprve nyní objevit nový druh tohoto tvora.

Poprvé po 125 letech byl objeven nový, doposud neznámý, druh měsíčníka. Oznámili to biologové ve specializovaném časopise Zoological Journal of the Linnean Society.

Za tímto objevem stojí tým vědců z australské Murdoch University. Zkoumali DNA přibližně 150 exemplářů této podivné ryby. K jejich překvapení se ukázalo, že se jedná nikoliv o jeden druh ryby, ale o čtyři druhy – o třech se už vědělo, ale ten čtvrtý byl zcela neznámý. Ve zkratce: vědci zjistili, že existuje zcela neznámý druh měsíčníka.

Mělo to ale celé háček: nikdo neví, jak tato neznámá ryba vypadá. Vědci totiž neoznačovali ryby, z nichž vzorky DNA odebrali - a zpětně se to již zjistit nedá. Nově objevený tvor tedy dostal vědecké pojmenování Mola tecta, neboli měsíčník ukrytý. Tento tým tedy získal nový úkol: pokusit se ve volné přírodě identifikovat ryby, které by mohly být měsíčníkem ukrytým.

Měsíčník ukrytý
Zdroj: César Villarroel, ExploraSub

Trvalo to dlouhé čtyři roky: nakonec k nalezení záhadného zvířete pomohla náhoda. Jeden z členů vědeckého týmu dostal anonymní tip od novozélandského rybáře, který objevil mrtvého měsíčníka vyplaveného na pobřeží nedaleko města Christchurch. Ryba se měla lišit od normálních měsíčníků rovnou v několika detailech.

Podrobná analýza ukázala, že je to pravda. Už na první pohled vypadá odlišně – na rozdíl od ostatních tří druhů měsíčníků vypadá nejméně podivně. Má méně mohutné tělo, které působí méně neohrabaně – a to přesto, že i tento měsíčník může vážit přes jednu tunu.

Definitivní důkaz

Testy DNA nakonec definitivně potvrdily, že DNA tohoto exempláře odpovídá vlastnostem objeveným ve vzorcích, které popsala studie. Od té doby se díky údajům ze studie podařilo identifikovat tyto měsíčníky na starších videozáběrech, jejichž autoři rybu považovali za „obyčejného“ měsíčníka svítivého.

Jde o nesmírně bizarní, evolučně prastaré ryby – a to jsou zvláštní nejen svou podobou, ale i chováním a vlastnostmi. Už jen tím, že samice produkují najednou až 300 milionů vajíček. Přesto ani tohle nestačí, aby se měsíčníkům v měnících se oceánech dařilo.