Na začátku týdne zveřejnil odborný časopis Current Biology článek o objevu, který mnohé nadchl. Housenky motýlka zavíječe voskového jsou podle autorů studie schopné živit se plastem.
Přišel na to náhodou včelař a amatérský biolog, který si všiml, že mu housenky tohoto motýla prokousaly igelitové sáčky. Když to prověřili biologové, ukázalo se, že housenky opravdu plast žerou: sto jich za 12 hodin sežere až 92 miligramů plastu.
Logicky se nabízí možnost, že by se toho mohlo využít, aby za nás housenky odstranily stovky tun plastového odpadu, jimiž lidstvo zapleveluje planetu. K tomuto objevu se upřela velká pozornost – problém s odpadem totiž nedokážeme řešit.
Plastového odpadu vznikají statisíce tun ročně, jedna housenka sežere asi 2 miligramy denně – byly by jich tedy potřeba miliardy, aby dokázaly něco změnit. Největší problém však spočívá v tom, že introdukce zvířat, která mají vyřešit nějaký biologický problém, vytváří ještě větší problém.
Riziko existuje
Samičky kladou vajíčka do stěn v úlu, larvy, které se z nich líhnou, se zavrtají do vosku a živí se jím. V přirozeném ekosystému má zavíječ nezastupitelnou roli při odbourávání voskové hmoty, problém je, že dochází k jeho přemnožení a pak může úlům velmi uškodit. Pokud by se tyto housenky přemnožily, znamenalo by to pro již tak ohrožené včely velký problém.