Drahoše vystřídala v čele Akademie věd bioložka Zažímalová. V úterý ji jmenoval prezident

Prezident Miloš Zeman v úterý na Pražském hradě jmenoval Evu Zažímalovou předsedkyní Akademie věd České republiky. Dvaašedesátiletá bioložka nahradila Jiřího Drahoše, kterému končí mandát příští týden.

Video Události
video

Prezident jmenoval Evu Zažímalovou novou šéfkou Akademie věd

Eva Zažímalová se stala teprve druhou ženou v čele největší vědecké instituce v zemi. V letech 2001 až 2005 tuto funkci zastávala Helena Illnerová.

Delegáti akademického sněmu schválili nominaci Zažímalové loni v prosinci. Byla jedinou kandidátkou, získala 93 procent hlasů. Chce mimo jiné zlepšit financování akademie, podpořit špičkový výzkum a vyřešit vnitřní zadlužení akademických pracovišť kvůli stagnujícímu rozpočtu. Její jmenování v polovině ledna vzala na vědomí vláda.

Video Studio ČT24
video

Zažímalová: Bylo by ideální dostávat víc peněz z institucionálního financování

Jednou z jejích hlavních priorit ve funkci by měla být podpora mladých vědců. V rozhovoru pro Lidové noviny uvedla: „Už dnes máme v Akademii několik programů na podporu mladých vědců – a to ve všech fázích jejich vývoje, od nejmladších až po ty zkušenější –, aby si mohli založit i vlastní výzkumnou skupinu. Nedávno přibyl program mezinárodní spolupráce mladých. To vše je důležité, ale potřebovali bychom tomu věnovat ještě více peněz. Nechci proto vymýšlet něco absolutně nového, ale spíše se budu snažit o prohloubení a finanční posílení těchto programů – ovšem stále s exkluzivitou, neboť z deseti mladých vyrostou dva, tři dobří a jeden špičkový.“

Zažímalová patří k nejuznávanějším českým vědkyním. Věnuje se molekulárním mechanismům účinku rostlinných hormonů. Její výzkum zaměřený na auxiny (rostlinné hormony) může mít využití například v zemědělství.

Od roku 1983 pracuje v Ústavu experimentální botaniky AV ČR (dříve Československé akademii věd), v letech 2003 až 2007 byla zástupkyní ředitele a do roku 2012 ústav vedla. O rok později se stala členkou Akademické rady a na starosti má i hodnocení výzkumných organizací. 


Její zvolení neporušilo dlouhou tradici. S nadsázkou se totiž mluví o tom, že předsedou je vždy chemik, jelikož čtyři poslední pocházeli z přírodovědných oborů a k chemii měli všichni blízko. „Nevím, jestli chemie je kvalifikace, jde spíše o náhodu,“ komentoval to předchozí předseda AV ČR Drahoš, který vystudoval fyzikální chemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Programové prohlášení Evy Zažímalové najdete zde

„Obavy má člověk z něčeho, co nezná, a jelikož jsem byla několik let ředitelkou jednoho ústavu Akademie věd a čtyři roky v akademické radě, tak už to není úplný krok do neznáma. Nové bude jednání s politickou reprezentací; strach nemám, ale mírné obavy si připouštím. “

Eva Zažímalová

nová předsedkyně AV ČR

Kdo je Eva Zažímalová

Datum a místo narození: 18. února 1955, Praha

Vzdělání: Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (1979), získala vědeckou hodnost CSc. v oboru biologie (1983); v roce 2004 byla jmenována docentkou a v roce 2013 profesorkou pro obor anatomie a fyziologie rostlin.

Profesní kariéra: Od roku 1983 pracuje v Ústavu experimentální botaniky AV ČR (dříve Československá akademie věd), mezi roky 2003 a 2007 byla zástupkyní ředitele ústavu, v letech 2007 až 2012 pak ředitelkou; od roku 2004 vede v ústavu laboratoř hormonálních regulací u rostlin, od roku 2012 pracuje na částečný úvazek také v Biologickém centru AV ČR; od roku 2013 je členkou Akademické rady Akademie věd ČR.

Vědecká činnost: Jejím hlavním oborem je biochemie, molekulární biologie, cytologie a fyziologie rostlin se zaměřením na mechanismus působení a transport fytohormonů auxinového a cytokininového typu v rostlinných buňkách; je autorkou pěti desítek publikací, její práce byly citovány více než 1400krát.

 

Rodina: S manželem Petrem vychovali dvě děti.

Ostatní: Patří k nejuznávanějším českým vědkyním, její výzkum zaměřený na auxiny může mít využití například v zemědělství. „Mnoho herbicidů funguje na bázi auxinů, způsobují například opad listů a ničí mnohé plevele. Nedávno můj kolega získal grant od Technologické agentury na další auxinové herbicidy, má zažádáno o dva patenty, jeho výzkum by tedy také mohl vést k tolik žádaným výsledkům užitečným pro praxi,“ uvedla nedávno v rozhovoru pro Lidové noviny.