Lidem po mrtvici by mohla pomoci „zvuková navigace“ pro mozek

Britští neurologové pracují na metodě, která by mohla být novou nadějí pro lidi částečně ochrnuté po mrtvici. Slibují si, že zefektivní a zrychlí jejich rehabilitaci. K ovládání paralyzovaných končetin pomáhá kombinace elektrošoků a speciálního zvuku.

Video Zprávy ve 12
video

Nová metoda by mohla pomoci pacientům po mrtvici

Mnozí lidé, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu, mají problémy s ovládáním jedné poloviny těla. Hůře u nich funguje nervová dráha, jejímž prostřednictvím mozek komunikuje s míchou. Pomoci by mohl nevelký přístroj, který vždy po elektrickém zvuku vydá přesně načasovaný zvuk kliknutí – mozek díky této „zvukové navigaci“ snáze najde k postiženému svalu vedlejší cestu.

„Přišli jsme na to, že u primátů existuje tato paralelní trasa fungující podél té hlavní. To může přispět k jejich rekonvalescenci. Díky opicím jsme také zjistili, že tyto hlasité kliky tuto cestu mohou zpřístupnit. To bylo docela překvapivé,“ vysvětlil profesor pohybové neurologie Stuart Baker z univerzity v Newcastlu.

Kliknutí těsně po elektrošoku posílilo nervový signál u 15 z 25 zdravých dobrovolníků. Jakmile vědci tuto souvislost objevili, zkonstruovali jednoduchý přístroj o velikosti mobilního telefonu. Ve správném odstupu vysílá elektrošoky i zvuky klikání. „Protože ho pacient může nosit u sebe, lze párování provádět po delší čas, a doufáme, že to by mohlo vést k silnějším a dlouhodobějším změnám v nervových spojeních,“ předpokládá profesor Baker.

Zařízení budou nyní vědci klinicky testovat v Indii na 150 lidech po mrtvici.