V amerických letadlech se zřejmě bude moci telefonovat - ale jen přes wi-fi

Aerolinky ve Spojených státech by v budoucnu mohly umožňovat telefonování v letadle s použitím wi-fi, návrh ve čtvrtek představilo americké ministerstvo dopravy. Podmínkou je, že aerolinky o opatření informují klienty už při nákupu letenky.

Návrh je ale považován za kontroverzní. Podle průzkumů leteckých společností totiž telefonáty některé pasažéry obtěžují a nepřejí si je.

Prezidentka Asociace leteckých pasažérů Sara Nelsonová uvedla, že telefonování ohrožuje bezpečnost letového provozu, pasažérů i palubního personálu. Cokoli jiného než zákaz je podle ní „lehkomyslné“. Aerolinky si chtějí ponechat možnost, aby mohly samy rozhodnout, zda telefonování ve svých letadlech povolí, či nikoliv.

„Dlouho jsme měli zato, že tuto záležitost nemá regulovat ministerstvo dopravy. Domníváme se, že aerolinky by měly být samy schopny určit, jaké služby mohou s ohledem na bezpečnost na palubě nabídnout a rozhodovat se v zájmu jak pasažérů, tak personálu,“ uvedla mluvčí organizace Airlines for America Kathy Grannis Allenová.

Video Studio 6
video

Telefon Galaxy Note 7 má problémy se samovznícením. Samsung vyzval lidi, aby ho nepoužívali

Návrh může být během následujících 60 dní připomínkován a stále nechává úřadům otevřenou možnost zavést úplný zákaz telefonování. Nadále zůstanou zakázány telefonáty z mobilních telefonů, návrh se týká pouze hovorů přes připojení wi-fi.

Jak nebezpečné je volání za letu?

Určitá rizika s voláním v letadle spojená jsou. Potvrzuje to především velká databáze všech leteckých incidentů ASRS, která eviduje několik desítek případů, kdy mobilní telefony na palubě způsobily nějaké komplikace. Ze všech elektronických přístrojů jsou podle této zprávy mobily nejrizikovější - připadá na ně drtivá většina všech problémových situací.