TÉMA

Dalajláma

Dalajlámova nástupce může uznat pouze jeho úřad. Čína je proti

Dalajláma bude mít po své smrti nástupce a uznat ho může pouze úřad, který založil. Exilový duchovní vůdce Tibetu to potvrdil při oslavách svých devadesátin v indické Dharamsale. Nástupce může být jakéhokoli pohlaví a nemusí se narodit v Tibetu. Čína, která region v padesátých letech anektovala, považuje dalajlámu za separatistu a namítá, že nástupce musí také schválit. Podpora ostatních zemí Tibetu navíc opadá a ustupuje ekonomickým zájmům.
2. 7. 2025|

Města a obce vyvěšují tibetské vlajky. Na Sněžce zavlála i ukrajinská

Stovky měst a obcí v Česku vyvěsily tibetskou vlajku. Připomínají si tím potlačení protičínského povstání v tibetském správním centru Lhase v roce 1959, po kterém odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma. Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Už v sobotu si tibetské události připomněly desítky lidí v Krkonoších výstupem na Sněžku při akci Tibetská vlajka na střeše republiky. Spolu s ní zavlála i vlajka ukrajinská.
10. 3. 2025|

Zemětřesení v Tibetu má nejméně sto dvacet obětí

Silné zemětřesení, které postihlo Tibet v blízkosti nepálských hranic, si v Číně vyžádalo nejméně 120 mrtvých a dalších více než 190 zraněných, informuje agentura AP. Čínský prezident Si Ťin-pching nařídil rozsáhlé záchranné operace. Otřesy měly podle čínských úřadů sílu 6,8 stupně, podle americké geologické služby USGS to bylo 7,1.
7. 1. 2025Aktualizováno7. 1. 2025|

Olympiáda legitimizuje genocidu. Čína se chce pomstít světu a ten selhává, varuje Ujgurka Rushan Abbas

Lidstvo stojí před zkouškou, ve které selhává, je přesvědčena Ujgurka Rushan Abbas, která s organizací Kampaň pro Ujgury roky usilovala o zastavení olympiády v Pekingu kvůli genocidě v Sin-ťiangu. Mezinárodní olympijský výbor viní z legitimizace zločinů proti lidskosti, upozorňuje ale, že nejde pouze o Ujgury, ale o demokracii všude ve světě. Čína totiž minulé století vnímá jako etapu ponížení ze strany Západu a toto století plánuje odplatu. „Moderní kolonizace nevypadá tak, že přijde člověk a namíří vám pušku mezi oči, nevyžaduje hlavně tanků,“ varuje lidskoprávní aktivistka v rozhovoru pro ČT24.
10. 2. 2022|

30 let zpět: Poselství dalajlamy

Co říká čerstvý laureát Nobelovy ceny míru na navržení Václava Havla na totéž ocenění? A jak reaguje na návštěvu dalajlamy v Československu čínská vláda?Vraťte se každý den na chvíli o 30 let zpět a podívejte se, jaké okamžiky přinesl rok 1990.
3. 2. 2020|
Načítání...