Případ, který šokoval Indii. Za brutální znásilnění a vraždu studentky popravili čtveřici mužů

V Indii popravili čtyři muže odsouzené za brutální skupinové znásilnění a vraždu studentky v Dillí v roce 2012. Informovala o tom agentura Reuters. Případ vyvolal v indické společnosti šok a celostátní protesty. Úřady v minulosti několikrát vykonání nejvyššího trestu odložily. 

Matka oběti oslavuje potrestání viníků
Zdroj: ČTK, AP Autor: Altaf Qadri

Čtveřice mužů byla popravena oběšením ve věznici Tihar v metropoli Dillí. K vykonání nejvyššího trestu úřady přistoupily poté, co indický prezident Rám Náth Kóvinda odmítl mužům udělit milost. Už dříve žádost o nové posouzení uloženého trestu odmítl i indický nejvyšší soud.

Popravená čtveřice byla součástí šestičlenné skupiny, která 16. prosince 2012 vlákala do autobusu 23letou ženu a jejího přítele. Ženu pak skoro hodinu v jedoucím vozidle brutálně znásilňovali, muže krutě zbili a pak oba nahé vyhodili na silnici. Vnitřním zraněním, která jí útočníci způsobili mimo jiné železnou tyčí, studentka po dvou týdnech podlehla v nemocnici v Singapuru.

Nejmladšího z útočníků, jemuž bylo v době činu 17 let, soud pro nezletilé odsoudil k tříletému trestu odnětí svobody. Šlo o maximální možný trest, který vzhledem k věku obžalovaného připouštěl zákon. V roce 2015 byl mladý muž propuštěn na svobodu.

Šestý muž, řidič autobusu a údajný vůdce gangu, byl nalezen v roce 2013 v cele mrtvý. Podle médií patrně spáchal sebevraždu.

Přes devadesát znásilnění denně

Brutální znásilnění a vražda mladé ženy vyvolaly šok v indické společnosti a otřásly i mezinárodní veřejností. V Indii následně propukly celonárodní protesty a rozběhla se intenzivní diskuse o zacházení se ženami v zemi.

V reakci na zločin indický parlament přijal v roce 2013 přísný zákon, který v některých případech umožňuje uložit za znásilnění trest smrti.

Podle BBC však v zemi nejsou známky toho, že by tam bylo násilí na ženách na ústupu. Jak uvádějí policejní statistiky, policie v roce 2017 zaregistrovala 33 658 znásilnění – průměrně 92 denně. Většinu případů ale ženy podle expertů kvůli strachu z pomsty nebo ze společenské stigmatizace vůbec nenahlásí.