Trump: USA jsou nejsilnější v historii. Brzy přistaneme na Marsu

Americký prezident Donald Trump ve svém projevu u příležitosti amerického Dne nezávislosti řekl, že Spojené státy jsou nyní silnější než kdy v minulosti s tím, že pro Američany není nic nemožné. Později šéf Bílého domu slíbil, že brzy bude americká vlajka na Marsu. Letošní oslavy hlavního amerického svátku byly neobvyklé vojenskou přehlídkou, za jejíž uspořádání se stal Trump terčem kritiky. Jeho odpůrci mu vyčetli, že rozhazuje peníze daňových poplatníků a politizuje oslavy v rámci své kampaně za znovuzvolení.

Video Události
video

Události ČT: Trumpův projev ke Dni nezávislosti

„Oslavujeme naše dějiny, náš lid a naše hrdiny, kteří s hrdostí bránili naši vlajku,“ řekl prezident u Lincolnova památníku ve Washingtonu. V projevu zmínil řadu amerických úspěchů napříč dějinami, včetně přistání na Měsíci před padesáti lety.

„Velmi brzy vztyčíme americkou vlajku na Marsu,“ řekl. Tohoto vzdáleného cíle ale bude sotva dosaženo před koncem příštího desetiletí, pokud vůbec, poznamenala agentura AP.

Hlavní část oslavy Dne nezávislosti začala přeletem prezidentského speciálu, který v době přítomnosti šéfa Bílého domu na palubě nese volací znak Air Force One, nad parkovou promenádou National Mall až k budově Kapitolu. Začátek programu byl ale odložen kvůli dešti.

Prezidentův projev, při kterém hovořil zpoza stěny z neprůstřelného skla pokryté kapkami deště, prokládaly přelety letounů každé z pěti organizačních složek ozbrojených sil Spojených států. V úvodu projevu Trump řekl, že brzy budou Spojené státy mít i vesmírné síly.

Prezident, který se – jak poznamenala agentura Reuters – sám kvůli kostním výrůstkům vyhnul vojenské službě ve Vietnamu, jinak ve své řeči chválil armádu a před jednotlivými přelety vojenských letounů vyprávěl příběhy týkající se každé z organizačních složek. Diváci mohli vidět například bombardéry B-2 či akrobatickou letku námořnictva Blue Angels, která vyvolala asi největší nadšení.

„Po 65 let se žádnému nepřátelskému letectvu nepodařilo zabít jediného amerického vojáka, protože nebe patří Spojeným státům americkým,“ řekl Trump.

V projevu, jak si povšiml britský list The Guardian, také tvrdil, že americká armáda ve válce o nezávislost „dobyla letiště“, přestože první letadlo se v USA vzneslo do vzduchu až v roce 1903. Navíc si prezident pletl válku o nezávislost (1776–1783) s další válkou s Brity v roce 1812. 

CNN: Trump se snažil Američany sjednotit

Před projevem se mnoho skeptiků obávalo, zda Trump bude apolitický. Televize CNN později prezidentovu řeč označila za vzácný příklad snahy prezidenta Američany sjednotit. „Pokud nikdy, nikdy nepřestaneme bojovat za lepší budoucnost, nebude existovat nic, co by Amerika nedokázala,“ řekl Trump. „USA! USA! USA!,“ křičel v reakci nadšený dav.

Do Washingtonu na oslavu Dne nezávislosti přijely tisíce stoupenců Trumpa, mnozí z nich v čepicích s jeho sloganem „Make America Great Again“ (Vraťme Americe její velikost). „Je to první prezident, který plní sliby - ekonomické i ty vojenské,“ řekla stanici BBC osmapadesátiletá Andrea Stanfordová, která na oslavy cestovala z Floridy 15 hodin i se svými kamarádkami ze spolku Women 4 Trump.

„Trump ze 4. července udělal spíš svůj den,“ řekla agentuře AP devatenáctiletá Daniela Gurayová z Chicaga s heslem „Dump Trump“ (Trumpa do koše). Původně nepřijela do Washingtonu demonstrovat, než ji k tomu přiměla vojenská přehlídka. Demonstranti zároveň před Bílým domem zapálili americkou vlajku, zatímco jiní přišli s transparentem, na kterém bylo napsáno „Trump je vlastizrádce“.

Kritikům také vadí, že přesná cena celé akce nebyla zveřejněna. Náklady na přehlídku, kterou podle médií zřejmě inspirovala Trumpova předloňská návštěva Paříže, Pentagon nevyčíslil. Trump na Twitteru uvedl, že cena přehlídky bude velmi nízká ve srovnání s její reálnou hodnotou. Objevují se zároveň zprávy, že Správa amerických parků (NPS) na financování události dala téměř 2,5 milionu dolarů (přes 56 milionů korun), což tvoří nemalou část jejího rozpočtu. 

Po skončení koncertu, který se na počest svátku konal, rozzářily oblohu nad hlavním městem pompézní ohňostroje. Trump už dříve avizoval, že budou největší v historii washingtonských oslav Dne nezávislosti.