Američan před smrtí nabízel Sentinelcům ryby a Ježíše. Jeho rodina domorodcům odpustila

Mladý Američan John Allen Chau, kterého zabil indický kmen Sentinelců, chtěl mezi domorodci šířit křesťanství. Vyplývá to z poznámek v jeho deníku, napsala agentura AFP s odvoláním na indické policejní zdroje. Rodina zabitého Američana vzkázala, že kmenu ze souostroví Andamany a Nikobary odpouští.

Video Události
video

Události: Misionář chtěl izolovaným Sentinelcům přinést křesťanství, zabili ho

„Možná se vám zdá, že se chovám pošetile, ale myslím si, že má smysl šířit slovo boží mezi tyto lidi,“ napsal prý Chau svým rodičům před osudnou výpravou. „Prosím, nezlobte se na ně či na Boha, pokud mě zabijí,“ dodal.

Rodina Američana v prohlášení uvedla, že Chau „miloval Boha, život, pomáhání lidem v nouzi a vůči Sentinelcům nechoval nic jiného než lásku“.

Pomocníky zatkla policie

Sedmadvacetiletý Američan se na ostrov vydal i přesto, že indická vláda označuje Severní Sentinel za chráněnou oblast a přístup tam zakazuje. Nejprve si najal rybářský člun, nedaleko ostrova Severní Sentinel pak přesedl na kánoi, na které 15. listopadu sám doplul k pobřeží.

Indická policie uvedla, že úřady zadržely sedm rybářů, kteří Američana nelegálně do blízkosti ostrova minulý čtvrtek dopravili. Američan přivezl Sentinelcům dárky jako fotbalový míč či ryby. „Jmenuji se John. Miluji vás a Ježíš vás také miluje… Tady vám nesu nějaké ryby!“ volal prý na ostrovany při příchodu.

Sentinelci po něm začali střílet z luku a jeden z šípů probodl jeho Bibli. Američan se tedy vrátil na loď rybářů a poznatky si zapsal do deníku. Následujícího dne, v pátek 16. listopadu, se vypravil na ostrov znovu. Z této cesty se již nevrátil.

Rybáři policii vypověděli, že na Američana se na ostrově snesla sprška šípů. Sentinelci jej poté pohřbili na pobřeží do písku. Indické úřady nyní zvažují způsoby, jak tělo mrtvého z ostrovů odvézt. Radí se přitom s antropology a dalšími experty.

Chauova rodina apelovala na Indii, aby rybáře propustila, protože Američan tam byl „ze své svobodné vůle“ a „není třeba trestat ty, kteří mu pomáhali“.

Sentinelců je maximálně pět set

Souostroví Andamany a Nikobary se nachází v Bengálském zálivu a tvoří je řetěz více než 550 odlehlých ostrovů. Sentinelci žijí na malém zalesněném ostrově Severní Sentinel a jsou i pro odborníky velkou neznámou, protože tento kmen se cizinců důsledně straní. Přesný počet Sentinelců není znám. Odhady se pohybují od méně než 40 přes 250 až k 500.

Členové tohoto kmene, kteří jsou tmavé pleti, jsou jedni z posledních lidí ve světě nedotčených moderní civilizací, nadále praktikují život jako v době kamenné a živí se jako lovci a sběrači. Vůči všem cizincům jsou agresivní. Pokud se k jejich ostrovu přiblíží nějací vetřelci, střílí prý po nich často z luků.