The New York Times obvinil šéfa Bílého domu z daňových intrik. Starý a nudný opus, reagoval Trump

Donald Trump se v 90. letech minulého století dostal k realitnímu dědictví po svém otci z velké části daňovým úskokem. Napsal to na základě vlastního obsáhlého vyšetřování list The New York Times (NYT). Právníci prezidenta obvinění popřeli jako stoprocentně smyšlené, na článek později pobouřeně kritizoval i sám Trump. Podle amerického listu zdědil Trump po otci byznys v dnešní hodnotě nejméně 413 milionů dolarů (přes devět miliard korun).

Donald Trump
Zdroj: Reuters Autor: Kevin Lamarque

Trump se dopustil daňových intrik, mezi nimiž byly i případy vyložených podvodů, tvrdí list mimo jiné na základě analýzy dvou set daňových přiznání Trumpova otce, která získal. Do pletich  byli podle NYT zapleteni i prezidentovi potomci.

Donald Trump vždy tvrdil, že mu jeho otec, newyorský realitní magnát Fred Trump, nikdy téměř žádnou finanční pomoc neposkytl. Pátrání newyorského listu ale údajně prokázalo, že Trump dostával miliony z otcova realitního byznysu už od raného dětství. Velkou část těchto peněz prý dostal prezident díky tomu, že pomáhal svým rodičům krátit daně.

The New York Times ve své analýze tvrdí, že Trump spolu se svými dětmi vytvářel fingované firmy, aby zamaskoval milionové dary od rodičů. Pomáhal také svému otci zajistit si neoprávněné daňové úlevy v hodnotě dalších milionů.

„Přičinil se o vytvoření strategie, při níž bylo realitní jmění rodičů podhodnoceno v daňových výkazech o stovky milionů dolarů, aby si pak Donald Trump výrazně snížil daňový odvod v okamžiku, kdy byl majetek převáděn na něj a na jeho děti,“ píše The New York Times. 

Americký daňový úřad IRS se příliš nepřičinil, aby těmto praktikám zabránil, píše list. Fred a Mary Trumpovi, rodiče prezidenta, svým dětem převedli majetek za víc než miliardu dolarů, což by při darovací a dědické dani ve výši 55 procent znamenalo daňový odvod ve výši nejméně 550 milionů. Daňové výkazy ukazují, že odvod činil 52,2 milionu, tedy jen asi pět procent, napsal list.

Trump: Starý, nudný a často se opakující opus

Americký prezident článek rozhořčeně kritizoval. „Dopustili se něčeho, co jsem do té doby neviděl!“ napsal na sociální síti Twitter. The New York Times podle prezidentova tweetu vyrobily proti němu „starý, nudný a často se opakující opus“.

Znamená to, že „97 procent jejich článků o mně je negativních. Nikdy se nevzpamatovali ze špatného volebního výsledku,“ uvedl Trump s odkazem na své vítězství v předloňských prezidentských volbách nad protikandidátkou Hillary Clintonovou, kterou newyorský list podporoval.

Trumpův právník Charles Harder na údajné odhalení newyorského deníku reagoval písemným prohlášením, podle něhož jsou nařčení z podvodů a daňových úniků „stoprocentně falešná a vysoce hanlivá“. Nikdo se nedopouštěl podvodů ani úniků, napsal advokát. „Fakta, o něž The New York Times opírá svá falešná obvinění, jsou mimořádně nepřesná,“ uvedl Harder.

Za rodinu Trumpových se k článku newyorského deníku vyjádřil také Robert Trump, mladší bratr prezidenta. Dědictví podle něj daňově vypořádal federální IRS i berní úřady státu New York.

Pokud by se provinění potvrdilo, vzhledem k promlčení by už stejně nejspíš nebylo možné trestní stíhání. Za daňové podvody by bylo ale možné viníky trestat v občanském soudním řízení, uvedl list.