Po vážné nemoci zemřel vietnamský prezident Tran Dai Quang. Bylo mu 61 let

Ve věku 61 let zemřel vietnamský prezident Tran Dai Quang, v čele země stál od roku 2016. Vietnamská televize podle agentury Reuters bez upřesnění uvedla, že přes úsilí domácích i zahraničních lékařů podlehl ve vojenské nemocnici v Hanoji vážné nemoci. Podle bývalého ministra zdravotnictví Nguyen Quoc Trieua, který nyní dohlíží na zdravotní péči o vysoce postavené činitele, byl prezident nemocný už řadu měsíců.

„Začal vykazovat známky nemoci v červnu loňského roku, od té doby se šestkrát léčil v Japonsku,“ řekl Trieu agentuře Reuters. „Trpěl vysoce nakažlivým virem, na který není dostupná žádná účinná léčba,“ dodal bez dalších podrobností.

Do Vietnamu už míří projevy soustrasti z celého světa. S kondolencí se připojil také prezident České republiky Miloš Zeman, který zaslal telegram viceprezidentce Vietnamské socialistické republiky Dang Thi Ngoc Thinh, v němž vyjádřil nad skonem prezidenta hluboký zármutek.

„Prezident Quang patřil k významným osobnostem Vietnamu. Rád vzpomínám na osobní setkání s ním během mé návštěvy Vietnamské socialistické republiky v roce 2017 a velmi si cením jeho přínosu pro rozvoj česko-vietnamských vztahů. Jsem přesvědčen, že ačkoliv prezident Quang již není mezi námi, v srdcích a vzpomínkách národa si místo uchová navždy,“ uvedl Zeman.

Quang stál v čele Vietnamu dva roky

Quang do svého zvolení prezidentem v dubnu 2016 působil jako ministr veřejné bezpečnosti. Jeho volba v parlamentu tehdy byla formální, protože ho předem do prezidentské funkce vybral sjezd vládnoucí komunistické strany.

Prezident je ve Vietnamu spíše ceremoniální funkcí, ekonomické otázky spadají do kompetence premiéra. Nejvyšší postavení v triumvirátu politického vedení země má ale generální tajemník komunistické strany Nguyen Phu Trong. Zemi prakticky řídí mocné devatenáctičlenné stranické politbyro, které o důležitých otázkách rozhoduje na tajných zasedáních.

Navzdory rozsáhlým ekonomickým reformám a větší otevřenosti vůči společenským změnám Vietnam nadále zachovává přísnou cenzuru sdělovacích prostředků a netoleruje žádnou kritiku vlády či společenského systému.