Tradiční rituály tváří v tvář mobilním aplikacím a megalomanské expanzi. Taková je Mekka 2.0

Ještě v roce 1950 přišlo do Mekky uctít pouť vykonanou prorokem Mohamedem pouhých padesát tisíc lidí. Letos přilákala téměř dva miliony poutníků z celého světa. Nově vystavená mešita má pojmout až 1,8 milionu věřících. Cestou je bude provázet velké množství mobilních aplikací. Mají zkrátit závratné čekací doby a předcházet zraněním. Taková modernizace však budí i kritické reakce.

Poutníci si pořizují selfie před Velkou mešitou
Zdroj: Reuters Autor: Zohra Bensemra

Z důvodu každoročních komplikací s obrovským náporem účastníků přijímají místní úřady mimořádná zdravotnická i bezpečnostní opatření, která by měla předejít nehodám. Návštěvníkům jsou proto k dispozici i mnohé mobilní aplikace, které usnadní orientaci po trase a urychlí zásahy lékařů.

Jedním z nich je projekt Asfeny saúdského Červeného půlměsíce. Dokáže zachytit tísňová volání v osmi jazycích, včetně arabštiny, angličtiny, francouzštiny, urdštiny, malajštiny a bengálštiny. Funkce, které poskytuje, zahrnují mapy do Mekky a na další svatá místa s popisem jejich historie a souborem modliteb.

Umožňuje také uživatelům využít nouzové hlášení prostřednictvím telefonu, požádat o příjezd lékařů odesláním jednoduché zprávy a sledovat stav jejího přijetí. Obsahuje i mapu s nejbližšími zdravotnickým zařízeními a důležitá čísla tísňových volání, stejně jako možnost sestavení zdravotního profilu uživatele.

Poutníci před Velkou mešitou
Zdroj: Reuters
Autor: Zohra Bensemra

Ministr pro záležitosti hadždže Mohamed Saleh bin Taher Benten zdůraznil důležitost informací a vyzval věřící k používání aplikace: „Nové pojetí poutě pomůže provádět rituály snadněji. Poskytne informace o časech modliteb, detaily průběhu pouti a časy odjezdu autobusů. Bude také poskytovat rady, jak překonat mnohé překážky, s nimiž se můžete setkat při plnění povinnosti.“

Jednou z dalších aplikací určených ke stažení je Manasikana. Ta poskytuje poutníkům překlad z arabštiny do angličtiny a jednoduchého průvodce. Nabízí detaily o ubytování i nemocničních zařízeních. Po zadání své přesné polohy vypočítá vzdálenost a čas mezi jednotlivými svatostánky s přihlédnutím k aktuální situaci a zdržení.

Rychlejší internet a tisíce hotspotů pro připojení

Pro podporu pokrytí internetového signálu vláda spolu s Komisí pro informační technologie vytvořila 16 tisíc komunikačních věží a tři tisíce hotspotů pro wi-fi připojení. Poutníci budou moct díky 4G mobilnímu internetu lépe komunikovat se svými rodinami a využívat on-line služby poskytované ministerstvem pro hadždž.

Korunní princ Muhammad bin Salmán je s technologickým pokrokem spokojen a doufá v jeho široké využití: „Cílem programu je poskytnout poutníkům nejlepší digitální služby během celé pouti a přilákat tak ještě více věřících.“

Proměna Mekky v město plné luxusních hotelů a nákupních center
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Dar Yasin

Modernizací prochází celé město

Před padesáti lety byla Mekka pouze malým městem, do kterého se sjíždělo maximálně 50 tisíc poutníků. Nároky na modlitební prostory proto nebyly velké. S celkovou modernizací nejposvátnějšího místa islámu došlo k zásadnímu přetvoření jeho historického rázu.

Středověké čtvrti a původní centrum postupně nahradily nejluxusnější hotely a nová zástavba bezprostředně navazuje na místa působení proroka Mohameda. Kvůli nešetrnému modernizování a touze po rozrůstání města však byla řada míst spojovaná s historií islámu i rodinou Proroka zničena.

Z mnohých svatostánků se dokonce nově naskýtá pohled na rozsáhlá nákupní centra a nejvyšší mrakodrapy světa. I přes nesouhlasné názory ze stran věřících byly nedávno oznámeny další ambiciózní projekty pokračující v přeměně původní tváře Mekky. Přibýt mají další hotely pro náročnou klientelu a zábavní centra.