Trvalo to pár minut, pilota měli jako rukojmí. Pro gangstera přiletěl do věznice u Paříže vrtulník s ozbrojenci

Z věznice nedaleko Paříže uprchnul pomocí helikoptéry lupič Redoine Faid. Při několikaminutové operaci mu pomáhali nejméně tři „těžce vyzbrojení“ komplicové. Při útěku nebyl nikdo zraněn, skupinka nevzala ani žádné rukojmí. Faid už v roce 2013 utekl z věznice Lille-Séquedin na severu Francie.

Helikoptéra byla nalezena ohořelá v Gonesse, severovýchodním předměstí Paříže, zhruba 60 kilometrů od věznice. Po uprchlém vězni se pátrá v celém regionu Ile-de-France. Vrtulník do věznice u obce Réau jihovýchodně od metropole vzlétl z pařížského letiště Le Bourget, zjistila agentura AFP od zdroje z policie.

Útěk trval „jen několik minut“, oznámilo francouzské ministerstvo spravedlnosti. Neozbrojení vězeňští strážci uvedli, že nemohli udělat nic, aby mu zabránili. Dva ozbrojení muži oblečení v černém a kuklách vtrhli do věznice a hledali Faida.

K otevření dveří do návštěvní místnosti, kde se vězněný muž zrovna scházel se svým bratrem, použili brusku. Aby se vyhnuli kamerám, využili kouřovou clonu a jejich vrtulník přistál zrovna v místech, kde se nenachází síť, která by přistání znemožnila, popsal jeden ze zástupců vězeňské stráže Loic Delbroc.

Třetí komplic držel celou dobu jako rukojmí pilota vrtulníku. Toho následně propustili bez fyzické újmy, nicméně v šoku. Stanice BFMTV uvedla, že Faid následně nejprve přesedl do černého Renaultu Megane a mířil na dálnici A1. Odpoledne pak policejní zdroje francouzským médiím prozradily, že lupič změnil auto a nyní se pohybuje nejspíš v bílé dodávce. „Děláme všechno pro to, abychom uprchlého vězně nalezli,“ uvedl zástupce francouzského ministerstva vnitra.

Šestačtyřicetiletý vězeň na útěku byl v dubnu po odvolání odsouzen na 25 let vězení za nezdařenou loupež u Paříže, při níž přišla v roce 2010 o život městská policistka. V roce 2017 byl také dvakrát souzen. Za první útěk z vězení dostal deset let, za útok na pancéřový vůz převážející peníze na severu Francie v roce 2011 mu soud vyměřil 18 let za mřížemi.

/*json*/{"map":{"lat":48.61700874518946,"lng":2.634000508925965,"zoom":13,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.61190173050048,"lng":2.622585027358582,"type":"1","description":"Réau, Francie"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

V roce 2013 při útěku z věznice Lille-Séquedin vyhodil Faid do povětří pět vězeňských dveří, za rukojmí vzal čtyři dozorce. Poté unikl vozem, který mu přistavili jeho komplici. Stal se tehdy nejhledanějším mužem Francie, na útěku byl měsíc a půl.

V roce 2009 napsal tento syn alžírského imigranta knihu o tom, jak v předměstském ghettu vyrůstal v prostředí zločinu, až se nakonec dostal mezi aristokraty mezi lupiči – specializoval se na přepadení pancéřových vozů. V knize tvrdil, že kariéru lupiče pověsil na hřebík.

Po své první loupeži utekl, aby se vyhnul trestnímu stíhání, do Izraele, kde se naučil hebrejsky.