Německo je zavalené azylovými žalobami. Vláda chce práci soudů zrychlit

Německé soudy mají na stole statisíce azylových žalob běženců. Na justici se obrací téměř všichni, jejichž žádost o azyl německé úřady odmítnou. Berlín teď hledá způsob, jak zavaleným soudům ulehčit. Vláda kancléřky Angely Merkelové pracuje na změně zákona, který by měl řízení zrychlit. 

Video Události
video

Události: Německo je zavalené azylovými žalobami

Německý správní soud má nejvíc práce za posledních patnáct let. Azylovými žalobami se v Berlíně zabývají všichni soudci, a zatímco dříve šlo o výjimku, dnes se jedná o pravidlo. „Zhruba 13 600 běžících žalob se týká azylu. To jsou téměř dvě třetiny všech zahájených řízení,“ uvedl soudce správního soudu v Berlíně Stephan Groscurth.

Podobně to vypadá v dalších spolkových zemích, protože na soudy se obrací téměř všichni odmítnutí žadatelé o azyl. Jak ti, kterým hrozí návrat do vlasti, tak ti, kteří dostali jen takzvanou doplňkovou ochranu, a nemohou tak do Spolkové republiky přivést nejužší rodinu.

„U soudů první instance v současnosti leží celkem 370 tisíc azylových žalob. Podle statistik je každá druhá úspěšná. U Syřanů a Afghánců je poměr ještě vyšší. Stát se ale pravidelně odvolává a v dalším kole mívá úspěch,“ uvedl zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Video Události, komentáře
video

Novinářka a politoložka Barbora Procházková: Migrace není v Německu jediné hlavní téma

Vnitro: Odvolací soudy rozhodují v náš prospěch

„Odvolací soudy rozhodují výrazně v náš prospěch. Vycházíme z toho, že v dlouhodobém horizontu se tento trend prosadí i v rozhodnutích prvoinstančních soudů,“ uvedla mluvčí německého ministerstva vnitra Annegret Korffová.

Podle opozice ovšem úspěšnost žalob v první instanci ukazuje, že úřad, který žádosti o azyl posuzuje, je pod politickým tlakem vlády a kvůli tomu chybuje. Kritici proto volají po uvolnění pravidel pro slučování rodin běženců nebo sladění azylového řízení v jednotlivých spolkových zemích.

„Za prvé se ukazuje, že tu máme praxi nekalého zacházení s žádostmi o azyl. Za druhé, že v jednotlivých spolkových zemích je velmi rozdílný poměr uznaných žádostí o azyl pro jednotlivé skupiny běženců,“ uvedla poslankyně Die Linke Ulla Jelpkeová.

Správní soud v metropoli loni vyřizoval jednu azylovou žalobu v průměru sedm měsíců. I když ho stejně jako loni mají posílit noví soudci, vyřešit všechny případy potrvá podle odhadů roky, uzavřel Černohorský.