Berlínská policie zahájila razii proti islamistům spojeným s loňským vánočním útokem

Německá policie dnes od brzkých ranních hodin zasahovala na několika místech Berlína a ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko proti podezřelým islamistům. Čtyři obviněné ve věku 18 až 21 let vyšetřuje pro podezření z přípravy teroristického útoku a z členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS). V tiskové zprávě to uvedla berlínská policie a místní státní zastupitelství.

Do akce, která začala v brzkých ranních hodinách, se zapojilo celkem 130 policistů, včetně členů speciálních jednotek. Policie při ní učinila celkem devět domovních prohlídek, při nichž zabavila důkazní materiál včetně datových nosičů.

Informaci serveru Bild o několika zadržených úřady nepotvrdily. Policie a státní zastupitelství totiž uvedly, že tři ze čtyř obviněných jsou nejspíš pořád na území ovládaném takzvaným Islámským státem. Dva z nich tam odjeli v listopadu loňského roku z Berlína. Třetí obviněný je podezřelý z toho, že se účastnil vojenského výcviku IS. Čtvrtý obviněný čelí podezření, že trojici pomohl vycestovat tím, že ji dopravil na letiště.

Bild také uvedl, že někteří z podezřelých byli dříve v kontaktu s atentátníkem Anisem Amrim. Policie a státní zastupitelství takové informace neposkytly.

Tunisan Anis Amri loni 19. prosince na vánočním trhu v Berlíně kamionem zabil dvanáct lidí včetně jedné Češky. Dalších 48 zranil. O několik dnů později ho v přestřelce zabila italská policie. K atentátu na náměstí Breitscheidtplatz v srdci západní části Berlína se přihlásil takzvaný Islámský stát.