Trump po 24 hodinách otočil: Dovoz sloních trofejí z Afriky je teď pozastavený

Americký prezident Donald Trump „zmrazil“ kontroverzní rozhodnutí vládních úřadů povolit dovoz sloních trofejí ze Zimbabwe a Zambie. Trump oznámil na Twitteru, že chce prověřit povolení úřadů i fakta ohledně sloní populace. Zákaz dovážet trofeje zavedla už předchozí vláda prezidenta Baracka Obamy.

Trump zasáhl jen 24 hodin po kontroverzním povolení. Prezident na Twitteru přislíbil, že nechá ověřit „veškerá fakta“ ohledně stavu sloní populace a brzy budou následovat další novinky.

Ministr vnitra Ryan Zinke, který má na starosti rovněž ochranu přírodních zdrojů, v prohlášení uvedl, že jednal s šéfem státu a oba se shodli na tom, že klíčové je zachovat sloní stáda v dobrém stavu, a proto je nutné přezkoumat povolení k dovozu trofejí.

Špatný krok ve špatné době, kritizovali povolení dovozu republikáni

Trump podle agentury AFP nejspíše vzal v potaz, že rozhodnutí americké vládní agentury pro ochranu přírody USFWS povolit americkým lovcům vracet se ze safari do Spojených států s trofejemi vyvolalo téměř jednomyslnou kritiku. „Špatný krok ve špatné době,“ uvedl i republikánský předseda zahraničního výboru sněmovny Ed Royce, podle kterého „krvavé peníze“ z vybíjení slonů pomůžou v Africe jen teroristům. Na internetu se také znovu objevily snímky prezidentových synů pózujících s trofejemi.  

Spojené státy zakázaly dovoz loveckých trofejí ze Zimbabwe a Zambie v roce 2014 kvůli netransparentnímu využívání peněz z fondů ochránců zvířat. Podle vládní agentury USFWS (United States Fish and Wildlife Service) nyní obě země splňují kritéria k obchodování s trofejemi. Ochránci přírody ale tvrdí, že korupce je v chudém Zimbabwe všudypřítomná a že peníze z lovu slonů skončí v kapsách podvodníků a pytláků.

Na safari nejvíce loví Američané 

Asociace provozovatelů safari odhadovala, že letos by příjmy z legálního lovu divokých zvířat v Zimbabwe mohly dosáhnout až 130 milionů dolarů, v přepočtu až 2,8 miliardy korun. Z toho většina pochází od lovců z USA. 

„Legální, dobře regulovaný sportovní lov může být prospěšný pro ochranu přírody a zvířat, protože místním organizacím bojujícím za záchranu zvířecích druhů přinese více peněz,“ vysvětlovala zrušení zákazu agentura USFWS. Příjmy z legálního lovu podle ní pomáhají ochráncům přírody a zákaz je připravil o velkou část financí.

Počet slonů v Africe klesá o 7 procent ročně

Počty slonů v Africe od roku 2010 klesají v průměru o sedm procent – ročně jich pojde více než 30 000, uvedla britská stanice BBC. Připomněla také zálibu synů amerického prezidenta v lovu velkých zvířat v Africe a zveřejnila několik let starou fotografii Donalda Trumpa mladšího, jak stojí nad mrtvým slonem s uříznutým sloním ocasem v ruce.

Počet slonů v Africe se mezi lety 2006 až 2015 ztenčil asi o pětinu kvůli pytláctví v honbě za slonovinou, žádanou hlavně v Číně i jinde v Asii. Pytláctví může nyní nahrávat i politický chaos v Zimbabwe, kde moc fakticky převzala armáda, i když třiadevadesátiletý prezident Robert Mugabe v domácím vězení odmítá odstoupit.