Předběžné rozhovory, které si strany zatím naplánovaly do 2. listopadu, podle ní ukážou, jestli je možné sblížit odlišné názory jednotlivých stran tak, aby se dalo přistoupit k samotným koaličním jednáním. Ta už by se zabývala konkrétní podobou koaliční smlouvy. Zatím je podle Merkelové u všech potenciálních partnerů vidět připravenost hledat řešení.
Otevřený přístup k rozhovorům dala najevo také volební lídryně Zelených Katrin Göringová-Eckardtová, podle níž nová vláda musí bojovat proti klimatickým změnám a dětské chudobě. Výsledek jednání má ale zatím za nejistý. Šéf liberální FDP Christian Lindner čtveřici stran přirovnal k čtyřlístku, který by mohl Německu přinést štěstí. Zároveň ale poukázal na to, jak jsou v přírodě takové čtyřlístky vzácné.
Na stole je tucet oblastí k diskuzi
Vznik nezvyklé koalice, která na spolkové úrovni ještě nikdy nevládla, mohou zkomplikovat především programové neshody mezi Zelenými na jedné straně a CSU a FDP na straně druhé, například v otázkách uprchlické, energetické nebo evropské politiky.

Politoložka: Jedinou alternativou k Jamajka koalici je menšinová vláda, anebo předčasné volby
Bára Procházková
„Případné nové volby by znamenaly v podstatě konec pro kancléřku Merkelovou. Její CDU by společně s CSU musela totiž nasadit jiného kandidáta.“
Merkelová poznamenala, že by se vyjednávání mělo orientovat i podle očekávání Němců. Aktuální průzkum pro veřejnoprávní televizi ARD ukázal, že lidé za nejnaléhavější úkoly pro novou vládu považují spravedlivé platy a daně (24 procent), zlepšení systému péče o potřebné (22), ustavení jasných pravidel přistěhovalectví (18 procent) a boj proti kriminalitě a terorismu (14 procent).
Politici i pozorovatelé očekávají, že nová vláda nevznikne dříve než kolem Vánoc. Pokud by se ji nepodařilo sestavit, hrozily by zemi předčasné volby. Tomu se ale všechny strany jednající o koalici chtějí vyhnout.