Německý ministr navrhl muslimské svátky. Na jaře přitom horoval pro „většinovou“ kulturu

Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére si vysloužil kritiku za nápad, že by Německo mohlo v určitých oblastech zavést i muslimské státní svátky. Ještě na jaře se přitom zapojil do debaty o nutnosti prosazovat většinovou či národní kulturu, takzvanou Leitkultur.

Německý ministr vnitra Thomas de Maizière
Zdroj: Reuters Autor: Hannibal Hanschke

Ministr de Maiziére, který je členem Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, navrhl zavedení muslimských státních svátků na shromáždění ve městě Wolfenbüttel, které se konalo před nedělními zemskými volbami v Dolním Sasku. Podle něj by mohly být významné dny islámu státními svátky v těch oblastech Německa, kde žije hodně muslimů.

Svátek Všech svatých se slaví také jen v oblastech, kde žijí katolíci, vysvětlil de Maiziére svůj nápad. „Proč bychom nemohli tam, kde žije hodně muslimů, uvažovat rovněž o muslimském svátku,“ uvedl. Většina německých státních svátků je ze své podstaty křesťanská a tak by to mělo i zůstat, dodal ale zároveň ministr.

V Německu je zákonem stanoveno několik celostátních svátků, například Nový rok, Velikonoční pondělí či Den německé jednoty, řadu svátků ale mají v kalendáři pouze jednotlivé spolkové země. Často se přitom liší svátky na převážně protestantském severu země a na katolickém jihu. Některé zákonem stanovené svátky drží dokonce i jen určité zemské okresy či obce.

Muslimské svátky nepřipadají v úvahu, tvrdí další ministr CDU

Za nápad na zavedení muslimských svátků si de Maiziére vysloužil kritiku z vlastních řad. „O našem křesťanském dědictví nelze vyjednávat,“ řekl člen bavorské CSU a ministr dopravy Alexander Dobrindt. „Zavedení islámských svátků v Německu pro nás nepřipadá v úvahu,“ dodal.

Naopak předseda sociální demokracie (SPD) Martin Schulz řekl, že by se o takovém návrhu dalo přemýšlet. Schulz se de Maiziéra zastal a odsoudil křesťanské demokraty za kritiku na adresu ministra vnitra. Němci by podle něj měli být schopni něco navrhnout a pak o tom v klidu diskutovat, a ne hned útočit.

Také předseda Ústřední rady muslimů v Německu Aiman Mazyek návrh ministra vnitra přivítal. Zavedení muslimského svátku by podle něj ukázalo, „že muslimové jsou součástí společnosti“.

Z celkového počtu 82 milionů obyvatel žije v Německu asi 4,7 milionu muslimů, většinou přistěhovalců z Turecka a jejich potomků. Několik set tisíc muslimů přišlo do Německa i v rámci migrační vlny z Blízkého východu a severní Afriky v posledních letech.

Nejsme burka, psal na jaře de Maiziére 

Ministr de Maiziére přitom letos na jaře v příspěvku pro deník Bild nazvaném „Nejsme burka“ vyjádřil přesvědčení, že by země měla prosazovat jasně definovanou věšinovou kulturu. 

„Říkáme naše jméno. K pozdravu si podáváme ruku. … Ukazujeme náš obličej. Nejsme v burce,“ napsal třeba de Maiziére, který tím zjevně narážel na to, že malá část muslimů žijících ve spolkové republice takové chování odmítá.

V dalších částech textu pak zmínil například prozápadní a proevropskou orientaci země, osvícený patriotismus, kulturnost národa, odmítání násilí, důraz na vzdělání nebo výkon. Tyto všechny hodnoty jsou podle de Maiziéra vedle společného jazyka, ústavy a dodržování základních práv a svobod tím, co společnost drží při sobě. Když si je společnost takovou Leitkultur jista a naplno ji žije, je podle ministra silná a zároveň snadněji schopná integrovat
přistěhovalce.