V Pacifiku nalezli vrak křižníku Indianapolis potopeného v závěru druhé světové války

V Tichém oceánu byl nalezen vrak amerického křižníku Indianapolis, který 30. července 1945 potopila japonská ponorka. Šlo o poslední větší válečnou loď potopenou v průběhu druhé světové války a zároveň o jednu z největších katastrof v dějinách amerického námořnictva, při níž se z posádky čítající dvanáct set námořníků zachránilo jen 316 mužů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na americkou armádu.

Americký křižník Indianapolis na snímku přibližně z roku 1937
Zdroj: Reuters

Loď Indianapolis v červenci 1945 převážela na tichomořský ostrov Tinian součásti atomové bomby, která později zničila japonskou Hirošimu. Posádka úlohu splnila, ale při zpáteční plavbě ji ve Filipínském moři zasáhla dvě torpéda vypálená z japonské ponorky.

Vzhledem k utajení mise nebyl křižník postrádán a trvalo čtyři dny, než byli trosečníci objeveni. Než se na místo dostavila záchrana, z více než osmi set členů posádky, kteří útok přežili, většina zemřela - mnohé zahubila hejna žraloků, další se vyčerpaní a dehydrovaní utopili.

Nové informace nasměrovaly výzkumníky k nalezení vraku

Jeden z historiků amerického námořnictva v roce 2016 našel dosud neznámé informace o posledních okamžicích křižníku, které určily novou oblast pro pátrání. Do něj se pustil tým civilních výzkumníků vedených spoluzakladatelem společnosti Microsoft Paulem Allenem.

Hledáním lodi na území o rozloze 1500 kilometrů čtverečních strávili řadu měsíců. V pátek se dočkali úspěchu. Loď byla objevena na dně oceánu 5,5 kilometru pod hladinou. Identifikace plavidla byla snadnější než u jiných hlubokomořských expedic, protože na části odhaleného vraku je patrné označení křižníku.

Americké námořnictvo plánuje vzdát hold 22 přeživším z křižníku Indianapolis, kteří jsou stále naživu, společně s příbuznými členů posádky lodi.

Allen v prohlášení na své internetové stránce uvedl, že námořnictvo ho požádalo, aby přesné místo, kde se vrak nachází, uchoval v tajnosti. Pátrání po vracích patří mezi Allenovy záliby. Před několika lety lokalizoval poblíž Filipín i obří japonskou válečnou loď Musaši, která se potopila v roce 1944.